David Diop laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021. Wiemy, kto wyda jego książkę w Polsce

2 czerwca 2021

Powieść Davida Diopa „At Night All Blood is Black”, przetłumaczona z francuskiego przez pisarkę Annę Moschovakis, została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera za 2021 rok. Książka opowiada o udziale Senegalczyków w walce o Francję podczas I wojny światowej. Publikację polskiego przekładu zapowiedziało Wydawnictwo Cyranka.

Nazwiska laureatów – bo w przypadku Międzynarodowego Bookera nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy funtów dzielona jest po równo między autora i jego tłumaczkę – ogłoszono we wtorek wieczorem podczas wirtualnej uroczystości zorganizowanej w anglikańskiej Katedrze św. Michała Archanioła w Coventry. Wydarzenie transmitowano na kanałach nagrody na Facebooku i YouTube. Tytuł zwycięskiej książki ogłosiła przewodnicząca jury Lucy Hughes-Hallett.

„At Night All Blood is Black” (z ang. „W nocy każda krew jest czarna”) ukazuje tragedię młodego czarnoskórego mężczyzny, który popada w coraz większe szaleństwo podczas I wojny światowej. Książka przybliża mało znaną historię Senegalczyków, którzy walczyli za Francję na froncie zachodnim. Alfa Ndiaye i Mademba Diop to dwaj z wielu senegalskich tyralierów, którzy na rozkaz kapitana wychodzą z okopów, by zaatakować niebieskookiego wroga. Ale pewnego dnia Mademba zostaje śmiertelnie raniony. Bez przyjaciela, kogoś znaczącego więcej niż brat, Alfa czuje się samotny w okopach, pośród brutalności wojny, z dala od wszystkiego, co jest mu drogie. Rzuca się więc do walki z nowym zapałem. Wkrótce jednak zaczyna wywoływać strach nawet u swoich towarzyszy.

„Ta historia o wojnie, miłości i szaleństwie ma zatrważającą moc. Bohater zostaje oskarżony o czary i jest coś niesamowitego w sposobie, w jaki narracja oddziałuje na czytelnika. My, jurorzy, zgodziliśmy się, że ta czarodziejska proza i mroczna, olśniewająca wizja zagrały na naszych emocjach i zrobiły na nas kolosalne wrażenie. Że rzuciły na nas urok” – powiedziała przewodnicząca jury Lucy Hughes-Hallett.

David Diop jest pierwszym francuskim pisarzem, który zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera. Urodził się w 1966 roku w Paryżu, dorastał w Senegalu, a obecnie mieszka we Francji, gdzie jest profesorem literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Pau. „At Night All Blood is Black” to jego druga powieść. We Francji, gdzie ukazała się pod oryginalnym tytułem „Frère d’âme” (z fr. „Bratnia dusza”), książka zdobyła 10 nominacji do nagród literackich, a przyznano jej m.in. Prix Goncourt des lycéens, odnogę Nagrody Goncourtów wręczaną przez francuskich licealistów.

„Jestem niezwykle szczęśliwy z wygrania Międzynarodowego Bookera, a moje pierwsze myśli wędrują do Anny Moschovakis, bez której nie zdobylibyśmy we dwoje tej nagrody, ponieważ jest ona wspaniałą pisarką i artystką” – powiedział David Diop, dziękując również jurorom, swojej agentce literackiej Magalie Delobelle i brytyjskiemu wydawcy powieści, oficynie Pushkin Press.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest co roku za książkę, która została przetłumaczona na język angielski i opublikowana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Jej celem jest zachęcanie Brytyjczyków do publikowania i czytania wysokiej jakościowo beletrystyki z całego świata oraz promowanie pracy tłumaczy. Do nagrody kwalifikują się zarówno powieści, jak i zbiory opowiadań, choć do tej pory krótkie formy jeszcze nie zdobyły statuetki.

W 2018 roku Międzynarodowego Bookera wręczono Oldze Tokarczuk i tłumaczka Jennifer Croft za „Biegunów”. Rok później laur otrzymała Jokha Alharthi i autorka przekładu Marylin Booth za „Celestial Bodies”. W 2020 nagroda powędrowała do Marieke Lucasa Rijneveld i Michele Hutchinson za „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Ta powieść ukazała się w Polsce w ubiegłym miesiącu nakładem Wydawnictwa Literackiego. Również tegoroczna laureatka – „At Night All Blood is Black” Davida Dioppa – jest już w planach jednego z wydawnictw. Powieść opublikuje mała oficyna Cyranka.

„David Diop napisał książkę niesamowitą. Nie możemy się doczekać tej chwili, kiedy będziemy mogli podzielić się nią z Wami” – piszą na Facebooku przedstawiciele Wydawnictwa Cyranka.

Ceremonię ogłoszenia laureatów Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021 możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy