banner ad

David Cronenberg napisał debiutancką powieść

12 marca 2014

David Cronenberg - książka
Kultowy kanadyjski reżyser filmowy i telewizyjny, David Cronenberg, napisał pierwszą w swojej karierze powieść. Książka nosi tytuł „Consumed” i znajdziemy w niej elementy charakterystyczne dla filmowej twórczości autora.

Bohaterami powieści Cronenberga są Naomi i Nathan, dwójka stylowych freelancerów mających obsesję na punkcie aparatów fotograficznych , dobrze prosperująca dzięki uprawianiu tzw. żółtego dziennikarstwa. Są kochankami i zarazem rywalami. W pogoni za sensacją i deprawacją Naomi i Nathan prowadzą koczowniczy tryb życia, spotykają się tylko na lotniskach, w hotelach i okienku internetowej wyszukiwarki.

David Cronenberg - okładka książkiNaomi przyciągnęły nagłówki w prasie dotyczące Celesitne i Aristide?a Arosteguya, pary marksistowskich filozofów i seksualnych libertynów. Celestine zostaje znaleziona martwa i okaleczona w swym paryskim apartamencie. Aristide znika. Policja podejrzewa go o zabicie i skonsumowanie części ciała kobiety. Naomi rozpoczyna poszukiwania Aristide?a, a pomocą służy jej ekscentryczny student, który nazywa się Herve Blomqvist. Zgłębiając informacje o Celestine i Aristidzie, odkrywa niepokojące detale dotyczące ich życia seksualnego, w tym schadzki ze wspomnianym Hervem i innymi. Czy Naomi może zaufać studentowi?

W międzyczasie Nathan przebywa w Budapeszcie, gdzie fotografuje pracę kontrowersyjnego i nielicencjonowanego chirurga Zoltána Molnára, który był kiedyś poszukiwany przez Interpol za handel narządami. Przespawszy się z jedną z pacjentek Molnára, Nathan łapie rzadką chorobę weneryczną Roiphego. Zdeterminowany, aby spotkać się z mężczyzną, który odkrył ten syndrom, fotograf udaje się do Toronto. Tam dowiaduje się, że Dr Barry Roiphe bada teraz przypadek swej własnej córki, u której dziwne zachowanie kryje druzgoczący sekret.

Te równoległe narracje splatają się we wciągającą, odrealnioną fabułę, która zdaniem samego Cronenberga wpasowuje się we wrażliwość jego późniejszych filmów. Powieść „Consumed” ukaże się we wrześniu 2014 roku.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy