Dan Brown pokazał domową bibliotekę, w której trzyma wszystkie wydania swoich książek

10 października 2017


Z okazji światowej premiery swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Początek” Dan Brown zaprosił do swego domu dziennikarzy programu telewizyjnego CBS News Sunday Morning i pokazał im prywatną bibliotekę, w której trzyma wszystkie wydania własnych książek.

„Ten pokój to coś, co nazywam Fortecą Wdzięczności” ? mówi Dan Brown. Urządzone w drewnie pomieszczenie aż po sufit wypełnione jest setkami wydań wszystkich ośmiu powieści pisarza dostępnymi w 56 językach. Stoją tu również polskie edycje książek opublikowane przez wydawnictwa Sonia Draga i Albatros.

Biblioteka, podobnie jak wiele innych pokoi w domu, posiada również kilka sekretnych schowków i przejść. Po wciśnięciu przycisku jedna z półek obraca się, odsłaniając sekretną wnękę, w której leży pierwsza książka, którą Brown napisał w wieku 5 lat (nosiła tytuł „Żyrafa, świnia i płonące portki”). Za innym z regałów znajduje się na przykład wyjście na ogród. „Wystarczy złapać za regał i pociągnąć” ? pokazuje Brown.

W bibliotece oprócz książek mieszczą się również zabytkowe meble i fotele, a także przeróżne skarby, które pisarz wraz ze swoją żoną przywieźli z licznych podróży po całym świecie. „Tutaj siedzę i piszę na laptopie” ? mówi Brown. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, w którym poświęca się pracy. W jednym z pokoi ukrytych za obrazem mieści się studio, gdzie gospodarz nagrywa swoje kompozycje i niewielkie biurko, przy którym lubi zasiadać z samego rana.

Brown przyznaje, że jego dom w New Hampshire idealnie nadawałby się na zamieszkanie dla Roberta Langdona. Oprócz sekretnych przejść ukrytych za obrazami czy regałami pełno w nim klasycznych dzieł i rzeźb, na parterze stoi średniowieczna zbroja, a filary są dokładnymi replikami tych ze szkockiej kaplicy Roslyn, która pojawia się na kartach „Kodu Leonarda Da Vinci”.

Poniżej znajdziecie też kilka zdjęć z innych części domu Dana Browna:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy