banner ad

Dan Brown podarował holenderskiej bibliotece 300 tys. euro na digitalizację dzieł z alchemii i mistycyzmu

21 czerwca 2016

dan-brown-biblioteka-ritmana-1
Autor „Kodu Leonarda da Vinci” przekazał słynnej Bibliotece Ritmana w Amsterdamie kwotę 300 tysięcy euro na digitalizację książek, które go inspirowały, tak by dostęp online do tych publikacji mieli ludzie na całym świecie.

Biblioteka Ritmana (znana także jako Bibliotheca Philosophica Hermetica) została założona w 1984 roku przez holenderskiego biznesmena Joosta R. Ritmana, a w jej zbiorach znajdują się dzieła dotyczące hermetyzmu, różokrzyżowców, alchemii, mistycyzmu, gnozy i ezoteryzmu. Kolekcja obejmuje około 4 600 rękopisów i książek wydanych przed 1900 rokiem oraz jakieś 20 000 woluminów opublikowanych po 1900 roku.

Dan Brown odwiedzał bibliotekę kilkakrotnie podczas pisania swych bestsellerowych thrillerów „Inferno” i „Zaginiony symbol”. Zabytkowe manuskrypty niezwykle mu pomogły i cały czas inspirowały, dlatego też zapragnął, by były dostępne online dla ludzi na całym świecie. O Bibliotece Ritmana Brown powiedział, że jest największą na świecie skarbnicą manuskryptów i książek dotyczących starożytnego mistycyzmu. „Obecnie znajdują się oni u progu śmiałego przedsięwzięcia dążącego do zdigitalizowania i zabezpieczenia ogromnej części swojej kolekcji, a ja czuję się bardzo zaszczycony, mogąc odegrać niewielką rolę w tym procesie. Z niecierpliwością czekam na dzień, w którym ludzie na całym świecie będą mieli dostęp do tych tekstów” ? powiedział pisarz.

Esther Ritman, dyrektor biblioteki i córka założyciela, powiedziała, że dzięki Danowi Brownowi marzenie o tym, by kolekcja mogła być dostępna dla wszystkich, stało się rzeczywistością.

Na zdjęciu załączonym do newsa Dan Brown stoi wraz z Esther Ritman przed wejściem do biblioteki. Poniżej ? wnętrze biblioteki.

dan-brown-biblioteka-ritmana-2

[aw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy