banner ad

Czytanie coraz bardziej popularne wśród niemieckich dzieci

12 sierpnia 2019


Niemieccy wydawcy mogą spokojnie patrzeć w przyszłość. Jak wynika z najnowszego badania nawyków czytelniczych przeprowadzonego u naszych zachodnich sąsiadów, odsetek młodych Niemców, którzy czytają książki, czasopisma lub komiksy, jest coraz wyższy.

Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie dzieci w wieku od 4 do 13 lat ujawniło, że 76% młodych Niemców czyta kilka razy w tygodniu w wolnym czasie książki, czasopisma lub komiksy. Choć czytanie pozostaje w tyle za innymi formami rozrywki (94% ogląda filmy, seriale lub programy telewizyjne, a 90% słucha muzyki, audycji radiowych, słuchowisk lub audiobooków), to jednak cieszyć może tendencja wzrostowa. W 2017 roku, kiedy badanie przeprowadzano po raz pierwszy, w grupie czytelniczej znalazło się jedynie 71% osób. Rok później było to już 74%. Wzrost jest szczególnie widoczny wśród osób w wieku od 6 do 13 lat.

W raporcie znalazła się kolejna dość zaskakująca obserwacja: młodzi Niemcy konsumują kulturę w „klasyczny” sposób. Oznacza to, że medium fizyczne nadal zajmuje ważne miejsce, a korzystanie z rozrywki ma charakter linearny. 88% badanych ogląda materiały audiowizualne liniowo (bez częstego przerywania), 68% słucha programów radiowych w czasie ich emisji, a nie później, z kolei 72% czyta drukowane książki, czasopisma i komiksy, w niewielkim stopniu interesując się e-bookami.

Choć własny smartfon zajmuje wysokie miejsce na liście życzeń młodych Niemców, to jednak dla wielu dzieci jest on głównie narzędziem umożliwiającym pozostawanie w kontakcie z innymi. Mediami strumieniowymi zaczynają interesować się dopiero 12-latki, a ofertą bibliotek multimedialnych ? 13-latki.

[am]
źródło: Buchreport

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy