banner ad

Czy tajemniczy notes, nieznany dotąd badaczom, należał do Charlotte Brontë?

8 listopada 2016

notes_charlotte_bronte_1
Na starym notesie zakupionym na początku lat 80. odkryto ślady świadczące o tym, że mógł on należeć wcześniej do autorki „Dziwnych losów Jane Eyre”.

W 1980 roku pewien człowiek, który pragnie pozostać anonimowy, zakupił za 20 funtów stary notes od introligatora rezydującego w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire. Miejscowość ta leży całkiem niedaleko od plebanii w Haworth, gdzie mieszkała Charlotte wraz z siostrami i pozostałymi członkami rodziny. Notes zawiera poezję, grafiki i akwarele. Nowy właściciel zaniósł go do domu aukcyjnego Sotheby’s, ale tam nikt nie wykazał zainteresowania przedmiotem, więc włożył go do szuflady. Notes leżał w niej aż do 2015 roku, kiedy to właściciel zapragnął pokazać go swemu synowi. Wtedy to przez przypadek panowie zauważyli pod światłem, że między dwiema pierwszymi stronami, które były sklejone, widnieją słowa „C Bell her book” (z ang. „C Bell jej książka”). Pod spodem z kolei znajduje się podpis „C Brontë”. Zdaniem właściciela może to oznaczać, że notes należał niegdyś do Charlotte Brontë, ponieważ Currer Bell to był jej pseudonim literacki.

Eksperci z antykwariatu Jarndyce w Londynie są zaintrygowani, ale ze względu na fakt, że strony albumu są ze sobą sklejone, nie mogą w pełni potwierdzić jego autentyczności. Klej nie pozwala bowiem na dotarcie do tuszu, aby można było dokonać jego datowania. „Chciałbym znać prawdę” – mówi właściciel. Trudno mu się dziwić. Jeśli badaczom uda się w jakiś sposób dostać do próbki i potwierdzić autentyczność, wartość notesu może nawet sięgnąć 100 tysięcy funtów.

Poniżej możecie zobaczyć „pod światło” sklejone strony, które kryją rozwiązanie zagadki:

notes_charlotte_bronte_2

[aw]
fot. Evert A. Duyckinck/Wikimedia Commons
źródło: Daily Mail

Tematy: , ,

Kategoria: newsy