Czwarta książka Khaleda Hosseiniego będzie o syryjskim kryzysie uchodźczym

27 lutego 2018


Amerykański pisarz pochodzenia afgańskiego, autor bestsellerowego „Chłopca z latawcem”, zapowiedział, że tematem jego kolejnej książki będzie syryjski kryzys uchodźczy, a bezpośrednią inspiracją do napisania historii było zdjęcie przedstawiające ciało 3-letniego Alana Kurdiego, wyrzucone na plażę w Turcji.

Książka ma nosić tytuł „Sea Prayer” (z ang. „Morska modlitwa”) i będzie napisaną w formie listu refleksją ojca, patrzącego na swojego śpiącego syna podczas niebezpiecznej podróży przez morze. Jest to też opowieść o życiu tej rodziny w syryjskim mieście Homs w czasach przed wojną oraz o początkach konfliktu militarnego na tym terenie. „Żyjemy w środku ogromnego kryzysu uchodźczego. 'Sea Prayer’ jest próbą złożenia hołdu milionom rodzin, takich jak rodzina Alana Kurdiego, które zostały rozdzielone i zmuszone do opuszczenia domów przez wojny i prześladowania” ? powiedział Hosseini.

Oryginalnie historia ukazała się w zeszłym roku jako animowany film 360° (patrz niżej) zrealizowany we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Autor zdecydował się jednak przedstawić ją również w formie książki. Światowa premiera publikacji zapowiedziana została na 18 września. „Każdy nowy projekt Khaleda Hosseiniego jest doniosły” ? skomentowała Sarah McGrath, amerykańska wydawczyni książki i redaktor naczelna oficyny Riverhead. „Jednak to dzieło jest szczególnie wzruszające w swym rozdzierającym serce zaangażowaniu w kryzys uchodźczy. Wierzę, że ta pięknie napisana, poruszająca historia zostanie doceniona przez ludzi w każdym wieku na całym świecie”.

Nowa opowieść Hosseiniego będzie wzbogacona o ilustracje Dana Williamsa. Zyski ze sprzedaży książki mają zostać przekazane Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców oraz własnej fundacji pisarza z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom.

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy