banner ad

Czesi przekonują się do ebooków. W tym roku księgarnie sprzedadzą pół miliona cyfrowych książek

8 października 2013

Ebooki w Czechach
Według danych Stowarzyszenia Czeskich Sprzedawców i Wydawców w tym roku czescy księgarze spodziewają się sprzedać około pół miliona ebooków. To znaczący wzrost w porównaniu z 2012 rokiem, gdy rozeszło się 200 tysięcy e-książek, i 2011 rokiem, kiedy to czytelnicy kupili jedynie 17 tysięcy elektronicznych kopii.

Wprawdzie powyższe liczby mogą wydawać się nam absurdalnie niskie, nawet uwzględniając różnicę w populacji pomiędzy naszymi krajami, to należy pamiętać, że Czesi bardzo powoli przekonują się do digitalizacji (podobnie rzecz się miała z branżą muzyczną). W 2012 roku sprzedaż ebooków w wymiarze finansowym stanowiła zaledwie 0,35% całego rynku książki w Czechach. Dla porównania w Polsce, która jest daleko w tyle za krajami zachodnimi, ebooki przyniosły wydawcom około 2% wszystkich wpływów ze sprzedaży książek.

Średnia cena ebooka w Republice Czeskiej wynosi ok. 145 koron, wliczając w to 21% podatek VAT. Jest to około 62% ceny tradycyjnej książki, która od tego roku obłożona jest podatkiem VAT na poziomie 15% (do 2011 stawka VAT wynosiła 10%, w 2012 – 14%).

Znacznie wzrosła liczba tytułów dostępnych w formie ebooków w języku czeskim. W 2010 roku było to zaledwie 250 książek, w 2011 ? około 4 tysięcy, w tym roku oczekuje się, że w ofercie znajdzie się łącznie około 6,5 tysiąca tytułów.

Największymi sprzedawcami ebooków w Czechach są Kosmas, Palmknihy, eReading i Wooky. Jedynym znaczącym zagranicznym sprzedawcą jest Apple ze swoim iBookstore. W czerwcu sprzedaż ebooków uruchomiło również Google poprzez Google Play.

Poniżej możecie zobaczyć, jakie gatunki ebooków cieszyły się największą popularnością w księgarni Palmknihy:

1. Kryminały i powieści detektywistyczne 27,9%
2. Fantastyka 8 %
3. Thrillery 7,9 %
4. Sci-fi 7,6 %
5. Romanse 7,5%
6. Historyczne 5,8 %

fot. Nadace OKD

Tematy: , ,

Kategoria: newsy