Czarnoskóra aktorka w roli Hermiony? J.K. Rowling jest na tak!

29 grudnia 2015

czarnoskora-hermiona-1
Twórcy oficjalnej scenicznej kontynuacji przygód Harry?ego Pottera ogłosili nazwiska aktorów, którzy wcielą się w dorosłych bohaterów sagi J. K. Rowling. Najwięcej emocji wzbudziła decyzja o powierzeniu roli Hermiony czarnoskórej aktorce Nomie Dumezweni. Nie wszyscy czytelnicy książek przyjęli ten wybór z zachwytem, ale Rowling stanęła w obronie „nowej” Hermiony.

Wybór 45 letniej aktorki urodzonej w Suazi w Afryce wzbudził protesty wśród części fanów popularnego cyklu o Harrym Potterze. W komentarzach na profilu pisarki, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano aktorów, którzy wcielą się w główne role w sztuce „Harry Potter and Cursed Child” (z ang. „Harry Potter i przeklęte dziecko”), zwracano uwagę, że wprawdzie w książkach nie ma bezpośrednich wzmianek na temat rasy Hermiony, to jednak poszlaki (m.in. fragment, w którym Rowling napisała, że bohaterka zbladła ze strachu) pozwalają sądzić, że jest to dziewczyna o urodzie kaukaskiej. Dowodzić tego ma wczesny szkic sporządzony przez samą autorkę, a także ilustracje w książkach oraz wizerunek Hermiony w filmowych adaptacjach (w bohaterkę wcieliła się aktorka Emma Watson).

Rowling uważa jednak, że te zarzuty są bezpodstawne, i postanowiła bronić decyzji twórców spektaklu, publikując na Twitterze wpis następującej treści: „Kanon to: brązowe oczy, kręcone włosy i duża inteligencja. Biała skóra nigdy nie została sprecyzowana. Rowling uwielbia czarną Hermionę”. Przy okazji pisarka udostępniła rysunki nadesłane od fanów z całego świata, które przedstawiają, jak mogłaby wyglądać młoda czarnoskóra Hermiona uczęszczająca do Hogwartu (zobacz poniżej).

Nomę Dumezweni wpiera też Matthew Lewis, który w kinowej wersji powieści grał Nevilla Longbottoma. We wpisie na swoim profilu na Twitterze zauważył, że jego wygląd też różnił się od książkowego oryginału (chodzi o kolor włosów), ale ostatecznie nie odegrało to żadnego znaczenia.

Sztuka, w powstanie której zaangażowała się osobiście J. K. Rowling, ma rozgrywać się 19 lat po wydarzeniach przedstawionych w ostatnim tomie sagi o Harrym Potterze, gdy główni bohaterowie są już dorosłymi ludźmi. Reżyser przestawienia stwierdził, że obsadzono najlepszych z możliwych aktorów i wyraził pewność, że stworzą oni „niezwykły i godny szacunku triumwirat”. Premiera spektaklu zapowiedziana jest na lipiec 2016 roku w Palace Theatre w Londynie.

Na zdjęciu u góry aktorzy, którzy zagrają główne role w sztuce. Od lewej: Jamie Parker (Harry Potter), Noma Dumezweni (Hermiona) i Paul Thornley (Ron).

czarnoskora-hermiona-2

[ks]
fot. Simon Annand / Pottermore

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy, teatr