Cormac McCarthy redaktorem książki naukowej

21 lutego 2012


Cormac McCarthy, jeden z najbardziej utalentowanych żyjących prozaików amerykańskich, coraz śmielej rozwija swoją drugą karierę ? redaktora książek naukowych. W przyszłym miesiącu na rynku ma się ukazać biografia fizyka kwantowego, w której słynny pisarz zajął się adjustacją.

Książka, przy której maczał swoje korektorskie palce autor „Drogi”, to „Quantum Man: Richard Feynman?s Life in Scence” autorstwa Lawrence?a M. Kraussa. Publikacja zostanie wydana nakładem W. W. Norton, najstarszej niezależnej amerykańskiej oficyny wydawniczej.

Krauss, autor książki a zarazem profesor fizyki i dyrektor Project Origins na Uniwersytecie Stanowym Arizona, powiedział: „Byłem zachwycony, że Cormac zgłosił się jako wolontariusz. Powiedział, że (?) pokochał tę książkę tak bardzo, że chce uczynić ją jeszcze lepszą.”

Jakie więc zmiany wprowadził McCarthy do biografii?

„Na początek kazał mi złożyć obietnicę, że pozwolę mu usunąć wszystkie wykrzykniki i średniki, na oba, jego zdaniem, nie ma miejsca w literaturze” ? opowiada Krauss. „Szczegółowo przestudiował książkę i wynotował propozycje przeformułowań w niektórych punktach.”

Biografia autorstwa profesora Kraussa to nie pierwsza książka naukowa, przy której korektę wykonywał Cormac McCarthy. Wcześniej prozaik pomógł przy pierwszej i drugiej książce Lisy Randall, która jest fizykiem na Harvardzie. Wtedy również bez litości obszedł się ze wszystkimi średnikami i wykrzyknikami.

McCarthy od dawna interesuje się nauką. Cieszy się również dobrym sąsiedztwem naukowców z Instytutu Santa Fe, niezależnego ośrodka badawczego, gdzie ma swoje biuro. To właśnie w tym instytucie napisał kilka swoich książek. Stukot jego maszyny do pisania często niesie się echem po korytarzach. Pewnego razu jeden z przebywających w instytucie studentów zaintrygowany odgłosami zapukał do drzwi. Kiedy pisarz otworzył, młodzieniec zobaczył urządzenie, które wydawało stukot i zapytał zdumiony: „Co to jest?”.

Pobyt pisarza w instytucie działa niezwykle inspirująco na naukowców. Cormac jest przerażający” ? wyznał profesor fizyki Luis Bettencourt. „On po prostu zadaje bardzo dobre pytania.”

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy