Colson Whitehead zapowiada powieść kryminalną na jesień 2021! W Polsce książkę opublikuje Wydawnictwo Albatros

17 lipca 2020

Amerykański pisarz Colson Whitehead oficjalnie zapowiedział premierę nowej powieści. Książka zatytułowana „Harlem Shuffle” ukaże się w Stanach Zjednoczonych jesienią 2021 roku. Otrzymaliśmy już potwierdzenie, że w Polsce opublikuje ją Wydawnictwo Albatros, które wypuściło również „Kolej podziemną” i „Miedziaki”.

Na temat fabuły nowej książki Whiteheada niewiele wiadomo, poza faktem, że jest to powieść kryminalna, której akcja toczy się w Harlemie w latach 60. XX wieku. Tytuł pochodzi od piosenki Boba & Earla z 1963 roku, którą w latach 80. spopularyzowali The Rolling Stones. Rozpoczynająca nagranie sekcja dęta została też później wykorzystana jako sampel w utworze „Jump Around” House of Pain. „To piosenka w stylu 'tak się to tańczy’, ale z przedziwną, ukrytą nutą zagrożenia…?” ? komentuje autor.

Whitehead zaczął pracować nad książką jeszcze przed stworzeniem „Miedziaków”, ale przerwał pracę, żeby opisać historię inspirowaną tragicznymi wydarzeniami, do których doszło w Szkole dla Chłopców im. Arthura G. Doziera na Florydzie. Po wydaniu „Miedziaków” wrócił do kryminału. Ostatnią część książki napisał podczas izolacji w trakcie pandemii koronawirusa.

„Przez pierwsze osiem tygodni większość czasu spędzaliśmy na opiece nad dziećmi, upewnianiu się, że Wi-Fi działa, aby mogły się uczyć. Potem skończyłem pierwszą wersję książki. Nawet nie wiem, jak to się stało. Po prostu aby skończyć książkę, trzeba znaleźć czas i nie rozpraszać się zbytnio” ? powiedział Whitehead w wywiadzie udzielonym „Entertainment Weekly”.

Wiadomość o tym, że nowa powieść ukaże się jesienią 2021 roku, pisarz udostępnił na Twitterze w taki sam sposób, w jaki ogłosił daty premiery swoich dwóch poprzednich książek ? umieszczając tytuł zapowiadanego dzieła na tablicy z literami. Wydawnictwo Albatros potwierdziło nam, że kupiło prawa do polskiego przekładu książki.

Colson Whitehead to obecnie najczęściej nagradzany pisarz swojego pokolenia. Za „Kolej podziemną” otrzymał National Book Award, Carnegie Medal, Nagrodę Pulitzera i Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a. Natomiast „Miedziaki” przyniosły mu niedawno Nagrodę Orwella i ? jako czwartemu autorowi w historii i pierwszemu czarnoskóremu ? drugą Nagrodę Pulitzera. W poniedziałek Biblioteka Kongresu ogłosiła też, że został on tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody Library of Congress Prize for American Fiction przyznawanej za całokształt twórczości. Whitehead jest najmłodszym pisarzem uhonorowanym tym wyróżnieniem. Wcześniej otrzymali je m.in. Herman Wouk, Isabel Allende, Toni Morrison, Philip Roth, Don DeLillo, E. L. Doctorow i Annie Proulx.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy