banner ad

Colm Tóibín wydaje pierwszy w swoim dorobku zbiór poezji

27 września 2021

Irlandzki pisarz Colm Tóibín, znany z takich powieści jak „Testament Marii”, „Brooklyn” czy „Nora Webster”, zapowiada wydanie pierwszego zbioru poezji. Tom nosi tytuł „Vinegar Hill” i ukaże się na rynku brytyjskim w marcu 2022 roku.

Książka wzięła swój tytuł od wzgórza, pod którym toczyła się w 1798 roku bitwa między irlandzkimi rebeliantami a siłami brytyjskimi. Miejsce to znajduje się w pobliżu Enniscorthy, rodzinnej miejscowości pisarza.

Wiele wierszy zawartych w tym tomie zostało napisanych w czasie, gdy Tóibín leczył raka. Sterydy wpływały na jego poziom energii i koncentrację, często mógł tworzyć tylko przez godzinę dziennie. Trzydzieści utworów powstało też w trakcie pandemii.

W swych wierszach Tóibín pisze o dzieciństwie, życiu i umieraniu w czasach pandemii koronawirusa, prawach małżeństw homoseksualnych, podróżach, seksie, polityce i sztuce. Dużo uwagi poświęca również Dublinowi, w którym mieszkał przez większość swojego dorosłego życia. Nie brak też innych miejsc, jak Wexford, Los Angeles czy Hiszpania.

„Nic dziwnego, że powieściopisarz tak zainteresowany życiem innych pisarzy i sposobami odnajdywania przez nich własnej formy, powinien sam, wychodząc poza fikcję, okazać się mistrzowskim formalistą, tworząc w medium uprawianym prywatnie od najmłodszych lat. Te wiersze wspaniale ukazują język, tradycję poetycką i życie w pełni przeżyte. Opowiadają także o tej złożonej, niewyczerpanej zagadce, jaką jest Irlandia” – powiedział Michael Schmidt, wydawca i dyrektor zarządzający z oficyny Carcanet, która opublikuje tom poezji w Wielkiej Brytanii.

[md]
fot. Tim Knox Photography/YouTube
źródło: The Bookseller

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy