Co by wyszło, gdyby Adam Mickiewicz nagrał swoją „Patointeligencję”

24 grudnia 2019


Twórcy popularnego fanpage?a satyrycznego „Facecje” reagują na wszelkie nowinki popkulturowe, dlatego też nie mogli przejść obojętnie obok komentowanego niemal wszędzie w ostatnich dniach nagrania „Patointeligencja” rapera Maty i odpowiedzieli własną wersją, w której głos oddali… Adamowi Mickiewiczowi.

Utwór „Patointeligencja” mało znanego do niedawna rapera Maty w ciągu dwóch tygodni od debiutu w sieci osiągnął wynik blisko 10 milionów wyświetleń. Na popularności nagrania miał zdaniem wielu komentatorów zaważyć fakt, że autor w tekście opisał coś, czego dotąd nie opisywano, czyli problemy młodzieży z tak zwanych dobrych domów. Oczywiście jest to nieprawda. Powstały wcześniej utwory muzyczne na ten temat, nie mówiąc o książkach. Przykładowo Bret Easton Ellis już w latach 80. poświęcił temu zjawisku całą powieść zatytułowaną „(Od)loty godowe”. Raper Mata może jednak przypisać sobie wprowadzenie do obiegu słowa „patointeligencja”, które w ostatnich dniach odmieniane było w mediach przez wszystkie przypadki.

Maciej Kaczyński, czyli połowa duetu odpowiedzialnego za fanpage „Facecje”, to humanista z wykształcenia. Na „Patointeligencję” zareagował więc w prześmiewczy sposób, sięgając do literatury. Swój utwór zatytułował „Pato emigracja”, a podmiotem lirycznym uczynił Adama Mickiewicza. „Mój ziomo w Filomatach grzał tabakę pierwszego września / Po pierwszej szczypcie nie miał hajsu na drugą i przestał / a nam ze wstydu mówił że to alergia” ? rapuje Kaczyński przebrany za naszego wieszcza narodowego. W tekście nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązań do osobistych sympatii i antypatii Mickiewicza. Autor „Pana Tadeusza” wymienia więc w utworze: „Mój wieszczo Krasiński, mój leszczo Słowacki, / ziom Norwid, ziom Chopin, mój mistrzo Towiański”.

Teledysk do „Pato emigracji” Adama Mickiewicza możecie zobaczyć poniżej. Cały tekst utworu znajdziecie w opisie filmu na kanale YouTube:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy