Cieplak, Wicha i Sołtys nominowani do Paszportów „Polityki” 2017

6 grudnia 2017


Tygodnik Polityka ogłosił nazwiska twórców nominowanych do Paszportów „Polityki” za 2017 rok. Tym razem jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce w kategorii „literatura” mają szansę dostać Anna Cieplak, Marcin Wicha i Paweł Sołtys, znany też jako Pablopavo.

Anna Cieplak kontynuuje dobrą passę. Po wyróżnionym Nagrodą Gombrowicza i Nagrodą Conrada debiucie „Ma być czysto” związana z Cieszynem autorka opublikowała drugą powieść, „Lata powyżej zera”, która też zdobyła przychylność krytyków. Nowa książka opowiada o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku XXI wieku. „Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk na literackiej mapie kraju ? dziewczyńskie, pokoleniowe, przygodowe przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i sporej wrażliwości” ? piszą Wojciech Szot i Olga Wróbel z bloga „Kurzojady”, którzy mieli możliwość nominować twórców w kategorii „literatura”.

Marcin Wicha doceniony został za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, będącą osobistym esejem, w którym porządkowanie książek i rzeczy pozostawionych przez zmarłą matkę staje się przyczynkiem do rekonstrukcji jej obrazu ? mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Juliusz Kurkiewicz nominował tę książkę „za literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą 'memoire’ ? wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej, sprawy. W zalewie byle jakich, ekshibicjonistycznych wynurzeń jego książka to prawdziwa perła”.

Paweł Sołtys to pierwszy w historii nagrody artysta, który Paszport już dostał, jako Pablopavo, ale teraz nominowało go jury innej kategorii. Na muzycznego laureata sprzed dwóch lat tym razem zwrócił uwagę świat literatury, a przyczynił się do tego jego debiutancki zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Piotr Bratkowski komentuje, że nominował Sołtysa „za współczesną 'Smugę cienia’ i niezwykle udane przeniesienie doświadczeń songwritera do prozy artystycznej”. „W 'Mikrotykach’, jak w swoich znakomitych piosenkach, Sołtys czułość łączy z tym, co szorstkie. Jest w tym szczery i autentyczny do bólu” ? dodaje Michał Nogaś.

Paszporty „Polityki” to nagrody wręczane utalentowanym, młodym twórcom, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę, wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy. Nagrody przyznawane są w siedmiu dziedzinach na podstawie wskazań krytyków. W dzisiejszym wydaniu tygodnika „Polityka” znajdziemy specjalny dodatek, w którym przedstawione zostaną sylwetki wszystkich nominowanych. Laureatów poznamy 9 stycznia 2018 roku podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie.

[am]
fot. Leszek Zych / Polityka

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy