Chuck Palahniuk wydaje kolejną książkę w formie kolorowanki dla dorosłych

21 czerwca 2017


Chuckowi Palahniukowi spodobało się wydawanie historii w formie kolorowanek dla dorosłych. Po zbiorze „Bait: Off-Color Stories for You to Color”, w którym znalazło się osiem opowiadań i pięćdziesiąt czarno-białych ilustracji stworzonych przez znanych rysowników komiksowych, pisarz zapowiada kolejną tego typu książkę. Tym razem będzie to nowela zatytułowana „Legacy: An Off-Color Novella for You to Color”.

Książka zostanie wydana w podobnym formacie i szacie graficznej co poprzedniczka. Za ilustracje odpowiadać będą twórcy komiksowi Steve Morris i Mike Norton. „Legacy” ma być mroczną, ale barwną opowieścią o amoralnym bankierze inwestycyjnym imieniem Vincent, który otrzymuje w darze możliwość osiągnięcia nieśmiertelności. Niestety, aby zdobyć nieśmiertelność, musi zmierzyć się z odporną na ogień striptizerką, bezwzględnym stalkerem oraz hordą aspirujących do nieśmiertelności umarłych, którzy pragną przeszkodzić Vincentowi w zdobyciu celu.

„Wyobraźcie sobie, że Joseph Campbell wydał książkę do kolorowania” – zapowiada Chuck Palahniuk. „’Legacy’ to będzie po części Art Bell, po części Carl Jung i George Noory, z prawą półkulą mózgu zaangażowaną od okładki do okładki. Wszystkie kultury mają swoje mity o osiągnięciu nieśmiertelności, ale my jako pierwsi wzięliśmy tę wysokokulturową antropologię i pacnęliśmy nią w niską kulturę kolorowania”.

Palahniukowi bardzo przypadło do gustu wydawanie nowych historii z dodatkiem ilustracji do kolorowania. „Najbardziej podoba mi się w tym to, jak czytelnik sam ostatecznie uzupełnia historię. Czytelnik już nadaje historii spory lifting – wyobrażając sobie w historii aspekty swojego własnego życia – dlaczego więc nie pozwolić mu spersonalizować gotowej książki? Niezależnie od tego, czy książka jest później przekazywana dalej jako prezent czy pozostawiona w zbiorach, staje się artefaktem oryginalnego czytelniczego doświadczenia. Czyż nie jest to sedno natury opowieści? Aby była odbiciem czytelnika?” – powiedział Palahniuk w wywiadzie udzielonym „Entertainment Weekly”.

Książka ukaże się na amerykańskim rynku 7 listopada. Pozostaje liczyć, że polski wydawca Palahniuka, oficyna Niebieska Studnia, pomyśli o publikacji tej, jak i poprzedniej książki do kolorowania również w naszym kraju.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy