Chiny: stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji awatary pisarzy będą czytać audiobooki

19 sierpnia 2019


Chińska wyszukiwarka Sogou pracuje nad rozwiązaniem, które ma zrewolucjonizować rynek audiobooków. Wykorzystując sztuczną inteligencję, technologię zamiany tekstu na mowę oraz klipy audio i wideo zawierające głos i wizerunek autora, firma chce tworzyć awatary pisarzy, które będą czytały treść ich książek.

Rynek audiobooków w Chinach rozwija się bardzo prężnie. W 2017 roku już 22,8 procent dorosłych i 28 procent nastolatków korzystało z tej formy poznawania treści. Chiński think tank iiMedia szacuje, że w latach 2016-2020 rynek książek mówionych wzrośnie ponad dwukrotnie, osiągając wartość 7,8 miliardów juanów (ok. 4,3 miliarda złotych) rocznie.

Nagranie audiobooka wymaga sporych nakładów pracy. Pisarz bądź aktor musi niekiedy poświęcić wiele czasu na nagrywanie w studiu, jeżeli tekst jest długi i wymagający. Sytuację może zmienić innowacyjne rozwiązanie, które wprowadza chińska wyszukiwarka Sogou. Podczas konferencji China Online Literature+ firma zaprezentowała prototyp awatara, który niebawem wejdzie do użytku we wiodących firmach multimedialnych i kulturalnych.

Korzystając z materiałów audiowizualnych z pisarzem, a następnie angażując sztuczną inteligencję oraz najnowsze technologie w zakresie syntezy mowy i wykrywania obrazu, Sogou stworzy realistyczne awatary pisarzy, które będą czytały treść ich książek bez potrzeby angażowania autora w cały proces rejestracji audiobooka.

Pierwszymi dwoma twórcami, którzy zgodzili się na udział w przedsięwzięciu, są Yue Guan i Bu Xin Tian Shang Diao Xian Bing, autorzy popularnych książek publikowanych w odcinkach online. Awatary z ich podobiznami będą czytały tekst w aplikacji e-czytnika Zhangyue Technology.

Jeśli te pierwsze awatary pisarzy zostaną dobrze przyjęte, niewykluczone, że inni autorzy również skorzystają z tego rozwiązania. W przyszłości firma mogłaby też tworzyć awatary zmarłych autorów, o ile istnieje wystarczająca ilość materiału audio i wideo do pobrania próbek głosu i wyglądu.

Poniżej możecie zobaczyć, jak działają pierwsze awatary imitujące prezenterów wiadomości telewizyjnych:

[am]
fot. Sogou
źródło: Futurism, GB Times, Sogou

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy