Chiny oszalały na punkcie telewizyjnego turnieju poetyckiego i programu o czytelnikach. Tak w nowoczesnej formie można promować literaturę

22 marca 2017


Ku zaskoczeniu wielu osób jednymi z najpopularniejszych programów telewizyjnych w Chinach w ostatnich miesiącach były turniej poetycki i program o czytelnikach. Jak się okazuje, klasyczna literatura chińska zaprezentowana w nowoczesnej oprawie z powodzeniem konkurowała z programami z udziałem gwiazd, olśniewającymi galami i przeróżnymi talent show.

Turniej „Konferencja Chińskiej Poezji” ma na celu propagować klasyczną poezję i pomóc widzom lepiej zrozumieć swoje kulturowe korzenie. W zakończonej w lutym drugiej edycji programu wzięło udział ponad stu uczestników w wieku od 7 do 70 lat. Byli wśród nich studenci, rolnicy, nauczyciele, a nawet trójka cudzoziemców interesujących się chińską poezją.

Zawodnicy muszą wykazać się znajomością i zrozumieniem poezji ? od klasyków ze starożytnych chińskich dynastii aż po dokonania Przewodniczącego Mao. Innowacyjne zasady turnieju oparte są na zapętlonym systemie konkurencji pomiędzy pięcioma graczami na scenie, a resztą uczestników zgromadzonych po bokach sceny. Przed zawodnikami stawiane są różne zadania: muszą na przykład przywołać wiersz przypominający obrazy z piasku wykonywane przez artystę na ekranie albo wyrecytować możliwie najwięcej wierszy z jakimś konkretnym chińskim znakiem (np.? odpowiadającym słowu „alkohol”). Drugą edycję programu, która zakończyła się w lutym, wygrała 16-letnia uczennica szkoły średniej z Szanghaju, Wu Yishu.

Jak donosi „Shanxi Daily”, program ma realne przełożenie na rynek książki. Zarówno księgarnie stacjonarne, jak i internetowe odnotowują wzrost zainteresowania poezją na poziomie od 20 do 30 procent.

Tymczasem telewizja już dyskontuje sukces, wprowadzając kolejny literacki program ? „Czytelnicy”. I mimo że nie jest on oparty na żadnej rywalizacji, ściąga przed odbiorniki równie dużą liczbę widzów. Twórcy programu zapraszają do studia ludzi trudniących się różnymi zawodami, którzy opowiadają o swoich ulubionych dziełach literackich. Dzielą się swoimi życiowymi doświadczeniami i wyjaśniają, jaki wpływ miały na nich wybrane utwory. Następnie goście osobiście czytają fragmenty omawianych dzieł lub czynią to inne zaproszone osoby (np. aktorzy).

W jednym z odcinków pojawili się na przykład Xu Yuanchong, tłumacz literatury chińskiej na język angielski i francuski; Liu Chunzhi, założyciel chińskiego giganta technologicznego Lenovo, lekarz Jiang Li, który pomagał ludziom w ogarniętym wojną Afganistanie czy chiński aktor Pu Cunxin.

Wielu widzów twierdzi, że „Konferencja Chińskiej Poezji” i „Czytelnicy” stanowią powiew świeżego powietrza w ofercie telewizyjnej, która dotychczas zdominowana była przez programy typu talent show koncentrujące się na tańcu i śpiewie. Najwyraźniej istnieje duży popyt na kulturalne treści, jeśli tylko odpowiednio się je „opakuje”.

Od czasu, gdy władzę w Chinach przejął Xi Jinping, prywatnie wielki miłośnik klasycznej poezji, rząd zintensyfikował działania mające na celu promocję rodzimej literatury. Czasem wysiłki te przybierają formę zakulisowej cenzury, jak niedawne ustne nakazy przekazane wydawcom, aby ograniczali publikację dziecięcych książek z zagranicy w celu uniknięcia obcych wpływów kulturowych. Niektóre pomysły, jak wspomniane powyżej programy telewizyjne, warte są jednak naśladowania.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy