Chcielibyście porozmawiać ze znanymi pisarzami, którzy już nie żyją? Pomoże w tym sztuczna inteligencja

7 lipca 2020

Zastanawialiście się czasami, jak by to było uciąć sobie pogawędkę z Jane Austen, Mary Shelley bądź H.G. Wellsem? To wcale nie jest tak nieosiągalne, jak mogłoby się wydawać. Możliwości takie daje sztuczna inteligencja.

Andrew Mayne, magik, iluzjonista, a także filmowiec i pisarz (w Polsce najlepiej znany dzięki powieści „Naturalista”), opracował skrypt pod nazwą AI|Writer, który na bazie generatora tekstu API OpenAI pozwala prowadzić dialogi z wybraną znaną osobą, a nawet fikcyjną postacią (Mayne pokazał na Twitterze konwersację, którą mógłby odbyć komiksowy bohater Bruce Banner ze swoim wściekłym zielonym alter ego, Hulkiem). I tak Maria Skłodowska-Curie może podzielić się wiedzą na temat promieniowania, a H.G. Wells ? opowiedzieć o tym, co zainspirowało go do napisania „Wehikułu czasu”.

Program czerpie ze zgromadzonej bazy informacji na temat poszczególnych osób i analizuje ich dostępne wypowiedzi, by utrzymać ton i styl jak najbardziej zbliżony do oryginału. Pytać można jednak o rzeczy wykraczające poza epokę, z którą związana jest dana postać. Alfred Hitchcock wytłumaczył, dlaczego nie może porównać filmu „Interstellar” Christophera Nolana z „2001: Odyseją kosmiczną” Stanleya Kubricka, a Edgar Allan Poe pokusił się o dokończenie wiersza rozpoczynającego się od słów „Szary kot wpatrywał się w ścianę…”. Z kolei Jane Austen zastanawiała się nad tym, jak jej bohaterki mogłyby funkcjonować we współczesnej rzeczywistości. Jej zdaniem Emma wydałaby książkę własnym nakładem i promowałaby ją na Facebooku, we wpisach narzekałaby na opłakany stan branży wydawniczej i namawiała znajomych do zakupu dzieła.

Andrew Mayne podkreśla, że AI|Writer to tylko eksperyment, a opinii wyrażanych przez szacownych rozmówców nie należy uznawać za autentyczne wypowiedzi. Zwłaszcza że bywają niekonsekwentni i odpowiadają w różny sposób na te same pytania. Przykładowo Mayne kilkukrotnie zapytał Isaaca Newtona i Gottfrieda Leibniza, kto wymyślił rachunek różniczkowy. Newton stanowczo podkreślał, że cała zasługa należy się jemu. Z kolei Leibniz raz twierdził podobnie, przy innych okazjach stosował uniki, a w jeszcze innej rozmowie zagroził, że zamorduje Mayne’a, jeżeli ten będzie próbował przypisać sobie jego odkrycie.

Twórca projektu planuje w najbliższej przyszłości udostępnić program szerszemu gronu odbiorców. Na listę oczekujących można wpisywać się pod adresem https://aiwriter.app/.

[kch]
fot. Morning Brew/Unsplash, Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy