Chcesz mieć większą szansę na pracę? Czytaj książki! 15 firm chce zatrudnić w Polsce czytelników!
15 pracodawców, w tym największe krajowe i międzynarodowe firmy, postanowiło postawić kandydatom do pracy nietypowy warunek. W aktualnie prowadzonych rekrutacjach poszukują osób, które oprócz odpowiednich kwalifikacji, muszą wykazać się również zamiłowaniem do książek!
Wydawać by się mogło, że o korzyściach płynących z obcowania z literaturą wiedzieć powinni wszyscy, tymczasem wpisywanie „książek” w życiorysie w rubryce „zainteresowania i hobby” raczej rzadko przekłada się na większe szanse w zdobyciu pracy. A przecież literatura nie tylko zapewnia rozrywkę, ale też pozwala zdobyć wiedzę, poszerzyć horyzonty i zasób słownictwa, a także wyrabia cierpliwość, uczy myślenia, przewidywania sytuacji i wczuwania się w położenie innych. A to już są cechy wysoce pożądane u kandydatów ubiegających się o różne stanowiska. Wreszcie znaleźli się pracodawcy, którzy postanowili to docenić!
15 polskich i międzynarodowych firm, w tym Wawel, czyli jeden z największych producentów słodyczy w Polsce, internetowa platforma sprzedaży odzieży Answear, producent mebli Twoje Meble, duże koncerny medialne Agora i Interia oraz wiele innych przedsiębiorstw opublikowało ogłoszenia rekrutacyjne, w których pojawił się zapis związany z czytaniem książek. W przypadku części z nich czytanie będzie dodatkowym atutem, a w przypadku innych jest po prostu „mile widziane”. Niektórzy rekrutujący, jak na przykład agencja reklamowa Handmade, wręcz zachęcają potencjalnych pracowników do podzielenia się tytułami swoich lektur. Aktualnie można znaleźć 25 ogłoszeń o pracę z dopiskiem o czytaniu książek. Poszukiwane są m.in. osoby na takie stanowiska, jak: specjalista ds. marketingu, kierownik salonu marki odzieżowej, operator filmowy, asystent w dziale sprzedaży, digital marketing manager, konsultant techniczny, visual merchandiser.
Warto zwrócić uwagę, że żaden z pracodawców biorących udział w akcji nie zajmuje się działalnością na rynku książki, stąd też zamiłowanie do literatury nie jest jedynym czynnikiem decydującym o przyjęciu na stanowisko, wszyscy jednak zdecydowanie chcą premiować czytających kandydatów. To wyjątkowo oryginalny sposób na popularyzowanie czytelnictwa, szczególnie wśród tych, którzy znajomość z książkami zakończyli na etapie edukacji. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że liczba takich osób z roku na rok rośnie. W 2012 roku 39% ankietowanych przyznawało się do tego, że przestało czytać po ukończeniu szkoły lub studiów. Trzy lata później odsetek ten wzrósł już do 57%.
Akcja odbywa się w ramach kampanii „Czytaj PL”, której organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma Woblink.com. Wszystkie firmy, które zawarły odpowiednią klauzulę w ogłoszeniach rekrutacyjnych, zyskały tym samym status „Pracodawcy Przyjaznego Czytającym” oraz zniżki na e-booki i audiobooki dla swojego zespołu. „Regularne czytanie rozwija wyobraźnię i sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni, dlatego przekonaliśmy pracodawców, że pracownicy, którzy czytają książki, wniosą dużo dobrego do prowadzonych przez nich firm. Pokazujemy, że czytanie się opłaca. W tym przypadku może pomóc w zdobyciu dobrej pracy w wiodącym przedsiębiorstwie danej branży” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Zachęcam pracowników, aby pokazywali akcję swoim szefom. Do programu może dołączyć każdy pracodawca. Zgłoszenia odbywają się za pomocą strony internetowej akcji www.czytajPl.pl” ? dodaje Paweł Polański z Woblink.com.
Listę ofert pracy zamieszczonych przez „Pracodawców Przyjaznych Czytającym” znajdziecie, klikając tutaj.
[am]
fot. AnnieAnniePancake
Kategoria: newsy