Chcą zbudować w Legionowie makietę Prawieku z książki Olgi Tokarczuk. Ruszyła zbiórka pieniędzy

28 września 2021

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie chce uhonorować noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni miasta makietę Prawieku, tytułowej miejscowości z książki „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Na realizację projektu potrzebne są środki. W ich zebraniu ma pomóc internetowa zbiórka.

Makieta Prawieku ma stanąć na skwerze ks. Popiełuszki w Legionowie. Jej sklepieniem będzie kopuła o wysokości 4,4 metra i średnicy 3,2 metra. Jak informuje Ewa Listkowska, dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, projekt ma pozwolić poznać obraz polskiej wsi na przestrzeni półwiecza – od czasów przed I wojną światową do lat 70. XX wieku – ale też wzorem powieści, która jest pełna głębszych odniesień mitologicznych i biblijnych, odwoływać się do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i swoistym folklorem, jak również umożliwić zwrócenie uwagi na różne grupy społeczne, religijne i kulturowe.

Obiekty i topografia Prawieku mają powstać podczas warsztatów ceramicznych, w których uczestniczyć będą uczniowie z niepełnosprawnością z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, wspierani w ramach wolontariatu przez swoich kolegów i koleżanki z Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future.

Powstanie kopuły z Prawiekiem nie będzie możliwe bez włączenia się w projekt internautów. „Miło nam poinformować, że Olga Tokarczuk jest zachwycona naszym projektem i kibicuje jego realizacji. Jednak nie damy rady bez Państwa zaangażowania” – przekazuje Ewa Listkowska.

Darowizny na realizację projektu „Prawiek – mikrokosmos” można przekazywać bezpośrednio na rachunek bankowy Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie (ING BANK ŚLĄSKI 04 1050 1012 1000 0090 3031 9322 z dopiskiem „Prawiek – darowizna”), jak też na stronie zrzutka.pl. Logotypy firm, które przekażą środki, a także imiona i nazwiska prywatnych darczyńców zostaną wyeksponowane w przestrzeni miejskiej w centralnym miejscu Legionowa (można też wspomóc projekt anonimowo).

W rzeczywistości Prawiek to fikcyjne miejsce. Choć noblistka zmyśliła miejscowość, to jednak jej topografię wzorowała na wsi Zagrody w województwie świętokrzyskim, gdzie jako dziecko spędzała wakacje. Jak podkreśla, nie wzorowała jednak bohaterów swojej książki na prawdziwych mieszkańcach.

[md]
fot. Google Street View

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy