Chcą, by książka z serii „Felix, Net i Nika” pozostała na liście lektur. Powstała petycja do ministra edukacji

7 lipca 2021

Zmiany na liście lektur zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji wywołały w sieci liczne dyskusje. Wiele krytycznych głosów dotyczyło nie tylko doboru książek, które mają zostać dodane do zestawu, ale też tych, które będą z listy usunięte. Czytelnicy nie mogą m.in. pogodzić się z faktem, że uczniowie nie przeczytają już powieści z bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika. Powstała nawet petycja do ministra edukacji Przemysława Czarnka, by książkę pozostawić wśród lektur.

„Felix, Net i Nika” to wyjątkowa seria książek, której fenomen można porównać do „Harry’ego Pottera”. Wiedzą o tym chociażby czytelnicy, którzy odwiedzają targi książki w Warszawie czy Krakowie. Do żadnego innego pisarza nie ustawiają się tak długie kolejki, jak do Rafała Kosika. Może podobne pamiętają ci, którzy kiedyś wyczekiwali przed księgarniami na autograf Williama Whartona.

Pierwszym tomem serii jest „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. „Gdy zaczynałem pisać tę książkę, moim głównym celem było sprawienie, by młodzi uwierzyli, że czytanie może być przyjemnością. Pozostałem wierny tej misji do dziś, pisząc kolejne powieści dla młodego czytelnika. Staram się pisać przede wszystkim ciekawie, w sposób atrakcyjny dla odbiorcy, a jednocześnie podkreślać wartości, promować naukowe i rozsądne podejście do życia. Pokazuję, że trudne problemy lepiej rozwiązywać rozumem i empatią niż siłą” – komentuje Rafał Kosik.

Wartość serii doceniło też Ministerstwo Edukacji. Od 2018 roku pierwszy tom, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, był lekturą obowiązkową dla szkoły podstawowej. To właśnie dzięki tej książce duża część fanów poznała bohaterów i pokochała cykl, a nawet samo czytanie książek. „Felix, Net i Nika” to jedna z nielicznych współczesnych lektur, napisana językiem, który nastolatki rozumieją, traktująca o problemach, które są im bliskie, mówiąca o przyjaźni i znaczeniu rodziny.

W czerwcu 2021 roku Ministerstwo Edukacji zapowiedziało zmiany na liście lektur. Jedną z pozycji, które miały z niej zniknąć, jest właśnie „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Przyczyną ma być warstwa składniowo-leksykalna języka (chodzi prawdopodobnie o powiedzonka jednego z bohaterów, Neta) oraz zawartość merytoryczna (m.in. kreacja świata przedstawionego).

„Z jednaj strony to może i dobrze, bo omawianie na lekcjach nie czyni książki bardziej atrakcyjną, a podejrzewam, że nie tylko ja jako redaktorka serii, ale i sam Rafał – nie zaliczylibyśmy żadnego testu z 'Gangu’. Z drugiej strony – to jedna z nielicznych współczesnych lektur i pewnie całkiem sporo Czytelników poznało Felixa, Neta i Nikę dzięki temu, że trzeba było przeczytać 'Gang’ do szkoły” – stwierdza Katarzyna Sienkiewicz-Kosik, współzałożycielka wydawnictwa Powergraph, które publikuje książki, a prywatnie żona autora.

Decyzja Ministerstwa Edukacji o wycofaniu „Felixa, Neta i Niki” nie jest ostateczna. To jedynie projekt przedstawiony do konsultacji. Zatem wciąż jest cień szansy, że zmiany uda się zatrzymać i uczniowie będą nadal mogli zapoznawać się z książką w szkołach. W związku z tym powstała petycja do ministra Przemysława Czarnka. Można ją podpisać, klikając tutaj.

„W imieniu wszystkich fanów serii 'Felix, Net i Nika’, naszych dzieci, rodziców i wszystkich pozostałych czytelników, dla których nie jest obojętne, czego uczą w szkołach, zwracam się do Ministra Edukacji o oddalenie decyzji o usunięciu z listy lektur obowiązkowych książki 'Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi’ autorstwa Rafała Kosika. Informacja o planowanym usunięciu tej książki z listy była dla nas szokująca i zaskakująca. Jeszcze kilka lat temu gdy książka wchodziła na listę lektur obowiązkowych, nikt nie miał takich obiekcji” – piszą inicjatorzy petycji, pod którą do tej pory podpisało się ponad 1100 osób.

Rafał Kosik zachęca też do wysyłania e-maili na adresy ministerstwa (malgorzata.szybalska@mein.gov.pl i joanna.skrzypczyk@mein.gov.pl) z krótkim uzasadnieniem, dlaczego uważamy, że „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” powinno się zostawić wśród lektur obowiązkowych. Konsultacje społeczne kończą się w czwartek 8 lipca. Czasu pozostało zatem niewiele.

[am]
fot. Powergraph

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy