banner ad

Centralny Bank Irlandii uczcił Jamesa Joyce?a, wypuszczając monetę z? błędem

11 kwietnia 2013

moneta Jamesa Joyce'a z błędem
10 tysięcy kolekcjonerskich monet, jakie wybił Centralny Bank Irlandii, aby uhonorować jednego z najwybitniejszych irlandzkich pisarzy, zawiera błędnie zacytowany fragment z „Ulissesa”.

Srebrna limitowana moneta o nominalnej wartości 10 euro posiada na awersie portret Jamesa Joyce?a przechodzący w cytaty z jego najsłynniejszej książki. Sprawę można by potraktować jedynie w kategorii interesującej ciekawostki, gdyby nie błąd, jaki wkradł się do cytatu. Słowa pochodzą z trzeciego rozdziału „Ulissesa” i w oryginale brzmią:

„Ineluctable modality of the visible: at least that if no more, thought through my eyes. Signatures of all things I am here to read.”

W polskim przekładzie Macieja Słomczyńskiego oddano je w następujący sposób:

„Nieunikniona modalność widzialnego: co najmniej to, jeśli nie więcej, pomyślane przez moje oczy. Godła wszystkich rzeczy, które przybyłem tu przeczytać.”

Tymczasem w cytacie zamieszczonym na momencie znalazło się opacznie jedno dodatkowe słowo:

„Ineluctable modality of the visible: at least that if no more, thought through my eyes. Signatures of all things that I am here to read.”

Mark Traynor z Centrum Jamesa Joyce?a w Dublinie z niejakim rozbawieniem powiedział w rozmowie ze „Scotsman.com”, że „nawet w rok po ustaniu praw autorskich do dzieł Joyce’a ludziom nadal trudno uniknąć popadania w tarapaty”. Zauważył, że błędne cytowanie fragmentów utworów wielkiego irlandzkiego modernisty zdarza się bardzo często.

Tymczasem Centralny Bank Irlandii wystosował oświadczenie, w którym wyraził ubolewanie z powodu błędu. Moneta nadal będzie jednak dostępna w sprzedaży, a każdy z kupujących zostanie poinformowany o błędzie w tekście.

James Joyce to jeden z wielu wybitnych pisarzy, których wizerunki umieszczono na monetach. Zebraliśmy je w galerii, którą możecie zobaczyć tutaj.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy