Centra handlowe tworzą przestrzenie dla czytelników. W Nowych Czyżynach w Krakowie otwarto czytelnię, w Atrium Kasztanowej w Pile działa biblioteczka z odzyskanych książek

22 września 2021

Centra handlowe to miejsca, w których spędzamy dużo czasu. Jak wynika z badań, chodzimy tam nie tylko na zakupy, ale też m.in. do restauracji, kina, na spotkania z najbliższymi czy zajęcia sportowe. Właściciele galerii coraz chętniej otwierają się też na czytelników. W Nowych Czyżynach w Krakowie otwarta została właśnie czytelnia, a w Atrium Kasztanowej w Pile zaczęła działać biblioteczka, w której znalazły się książki z odzysku.

W czytelni otwartej w centrum handlowym Nowe Czyżyny znalazło się prawie 2 tysiące książek pochodzących m.in. ze zbiorów Biblioteki Kraków. Wszystkie pozycje umieszczone na półkach są udostępniane nieodpłatnie. Na miejscu przygotowano także wygodną strefę z siedziskami, w której można rozsiąść się z kawą i lekturą.

Wysepka czytelni (fot. Newbridge)

„Z czytelni może skorzystać każdy, kto odwiedzi centrum handlowe. Wszystkie pozycje umieszczone na półkach są ogólnodostępne do czytania na miejscu. W zbiorach nie brakuje klasyków literatury polskiej i światowej, kryminałów, thrillerów czy romansów. Na półkach znaleźć można również lektury szkolne i bajki” – informuje Anna Brzozowska, przedstawicielka CH Nowe Czyżyny w Krakowie.

Centrum handlowe zapowiada, że będzie prowadzić wielką zbiórkę książek, które zasilą czytelnię. Każdy, kto podaruje na ten cel minimum 3 używane egzemplarze, będzie mógł odebrać voucher do kawiarni znajdującej się w Nowych Czyżynach. Dodatkowo czytelnię wesprą najemcy galerii – Carrefour oraz Świat Książki – którzy będą ją cyklicznie doposażać w kolejne nowości.

Otwarcie czytelni (fot. Newbridge)

Z kolei w Atrium Kasztanowej w Pile klienci mogą nie tylko czytać książki na miejscu, ale też zabierać je do domu. Na biblioteczkę, która tam powstała, złożyła się literatura przekazana przez firmę Eneris i zakład Altvater Piła, który jest odbiorcą odpadów komunalnych w północnej Wielkopolsce. Tytuły na półce zostały uratowane przed zniszczeniem w sortowni. Dzięki temu bestsellery, romanse, komiksy i poradniki zamiast trafić na makulaturę, otrzymały drugie życie.

„Regał jest dla wszystkich gości. Każdy może zabrać do domu dowolny tytuł, jaki wpadnie mu w oko. Książek nie trzeba także oddawać ani pozostawiać innej pozycji na wymianę” – komentuje Marta Borsukiewicz, dyrektor Atrium Kasztanowa. „Bookcrossing to wspaniała idea, którą warto rozwijać. Jeśli uda się w ten sposób uratować choć kilka perełek literackich przed zniszczeniem oraz zachęcić mieszkańców do sięgnięcia po ciekawe pozycje, to dla nas ogromna radość” – dodaje.

Regał z hasłem „Tu zaczyna się drugie życie książek z sortowni” znajduje się na parterze centrum Atrium Kasztanowa, tuż przy schodach prowadzących do kina Helios.

[edm]
fot. główna: Newbridge

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy