banner ad

Caleb Carr po dwudziestu latach powraca do „Alienisty”

13 kwietnia 2016

powraca-alienista
Po blisko dwudziestu latach Caleb Carr ponownie wraca do bohaterów znanych z kart słynnego kryminału historycznego „Alienista” i jego kontynuacji. Autor podpisał właśnie umowę na dwie nowe książki w serii.

„Alienista” to debiut powieściowy z 1994 roku autorstwa nowojorskiego dziennikarza Caleba Carra. Akcja rozgrywa się w 1886 roku w Nowym Jorku. Theodore Roosevelt, w obliczu niemocy skorumpowanej policji, która nie potrafi poradzić sobie ze sprawą makabrycznego zabójstwa chłopców-prostytutek, powołuje tajną grupę, której najważniejszym członkiem staje się tytułowy alienista (dziś powiedzielibyśmy: psychopatolog), Laszlo Kreizler. Książka okazała się bestsellerem i doczekała kontynuacji „Anioł ciemności” w 1997 roku, której bohaterem był jeden z członków grupy kierowanej przez Kreizlera, Stevie Tagger.

Caleb Carr napisał później kilka kolejnych książek, w tym pastisz przygód Sherlocka Holmesa. Nie doczekały się one jednak takiej popularności, jak „Alienista”, stąd też być może wynika powrót po latach do dawnej serii. „’Alienista’ i jego sequel były klasykami w swoim czasie, a odbiorcy będą zachwyceni z powrotu dr Kreizlera i jego nowojorskich towarzyszy z przełomu wieków, tym razem działających w epoce rosnącej przemocy nacjonalistycznej i pierwszych jednostek szpiegowskich” – powiedział Josh Kendall, wiceprezes i redaktor naczelny wydawnictwa Mulholland Books.

Jak zapowiedziano, Caleb Carr napisze dwie nowe książki. Pierwsza rozgrywać się będzie w 20 lat po wydarzeniach opisanych w ?Alieniście?, w 1915 roku w Nowym Jorku, gdy Ameryka zaangażowana jest w I wojnę światową i pogrąża się w natywistycznej przemocy. Druga książka z kolei ma być prequelem, który będzie opisywał, jak młody Kreizler, po zakończeniu nauki na Harvardzie, pod wpływem mowy Williama Jamesa popada w swój pierwszy konflikt z Rooseveltem i zaczyna zgłębiać sekretne życie Sary Howard, bohaterki pierwszej książki.

Aktualnie trwają też prace nad telewizyjną adaptacją ?Alienisty? dla stacji TNT. Na stołku reżyserskim ma zasiąść Cary Fukunaga, który zrealizował m.in. cały pierwszy sezon „True Detective”.

alienista-aniol-ciemnosci

[aw]
źródło: Entertainment Weekly

Tematy: , ,

Kategoria: newsy