banner ad

Były uczeń oddał książkę do szkolnej biblioteki 65 lat po terminie

4 lutego 2015

oddal-ksiazke-po-65-latach
Sir Jay Tidmarsh, 82-letni były uczeń szkoły w Taunton w hrabstwie Somerset (południowo-zachodnia Anglia), zwrócił szkolnej bibliotece książkę, którą wypożyczył w 1949 roku. W ramach rekompensaty zapłacił również 1500 funtów kary.

Porządkując domowy regał z książkami, Sir Jay Tidmarsh natknął się na egzemplarz powieści W. Somerseta Maughana „Ashenden, czyli brytyjski agent”. „Nie wiem dlaczego, ale tak się zdarzyło, że otworzyłem książkę i zszokowany zobaczyłem wydrukowany w środku napis: 'Własność Szkoły Taunton’. Pomyślałem, że powinien zrobić przyzwoitą rzecz i oddać książkę, spłacając przy okazji swoje długi” – powiedział.

Były uczeń wziął do towarzystwa swoją żonę, Lady Virginię, i wybrał się na specjalną wycieczkę do szkoły, którą ukończył w 1949 roku, aby zwrócić książkę i wpłacić 1500 funtów rekompensaty. Z racji tego, że Sir Jay Tidmarsh jest szanowanym lokalnie obywatelem, byłym biznesmenem i przedstawicielem korony w hrabstwie, który niejednokrotnie wspierał już szkolną fundację, został przyjęty przez dyrektorkę na uroczystym obiedzie.

Zainspirowana zachowaniem Sir Jaya Tidmarsha, a być może również i otrzymanym czekiem, dyrektorka ogłosiła amnestię dla wszystkich byłych uczniów i uczennic szkoły, którzy przetrzymują wciąż książki ze szkolnej biblioteki. Jak przyznała, sama jest jedną z takich osób.

Na zdjęciu załączonym do newsa Sir Jay Tidmarsh wraz z dyrektorką szkoły, Jane Barrie.

[er]
fot. Taunton School

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy