Burroughser Weisse – uwarzono piwo w hołdzie Williamowi S. Burroughsowi

4 lutego 2014

piwo-burroughs
5 lutego z okazji setnej rocznicy urodzin Williama S. Burroughsa niewielka amerykańska warzelnia z Lawrence (USA) wypuści okolicznościowe piwo w hołdzie słynnemu beatnikowi.

Zgodnie z zapowiedzią piwo nosi nazwę Burroughser Weisse (Jasne Burroughsowskie) i ma być równie odważne i ekscentryczne, jak wyjątkowy i niekonwencjonalny był sam pisarz. Trunek bazuje na Berliner Weisse, znanym pszenicznym gatunku piwa z Niemiec, który charakteryzuje się ostro kwaskowatym, cierpkim smakiem. Burroughser Weisse wzmacnia tę cierpkość dodatkiem kwiatów hibiskusa, ale jednocześnie łagodzi sokiem z malin lub marzanki wodnej.

Pomysł wspiera spadkobierca i wieloletni przyjaciel Burroughsa, James Grauerholz. To on zasugerował oparcie piwa na Berliner Weisse, mając w pamięci, jak smakował ten trunek pisarzowi w trakcie ich wspólnej wizyty w Berlinie.

Autorem receptury piwa Burroughser Weisse jest Geoff Deman, szef niewielkiej warzelni Free State Brewing Co. ulokowanej w centrum Lawrence, mieście, w którym autor „Nagiego lunchu” spędził ostatnie lata swojego życia. Jak twierdzi Deman, sposób warzenia Berliner Weisse odbiega od metod powszechnie stosowanych przez piwowarów, gdyż wszystkie procesy przebiegają w nietypowej kolejności, co można postrzegać jako odpowiednik techniki cut-up?u stosowanej przez Burroughsa w jego twórczości.

Burroughser Weisse będziecie mogli napić się 5 lutego, czyli w setną rocznicę urodzin pisarza, we Free State Brewing Co. oraz innych wybranych lokalach w Lawrence. Piwo będzie podawane w pokalach z wizerunkiem pisarza, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez miejscową artystkę Jessicę Rold.

fot. Free State Brewing Co.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy