„Brzydka żona to skarb w domu” nominowana do Najdziwniejszego Tytułu Książki 2015 roku

27 lutego 2015

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2015-1
Brzydkie żony, nawierzchnie betonowe, ewolucja narządów płciowych, szalejące hormony i rozwody wśród czarownic to tematyka książek, które znalazły się na liście nominowanych do nagrody Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2015 Roku.

O prestiżowe miano w internetowym plebiscycie powalczy siedem książek. Jedną z nich jest „The Ugly Wife is a Treasure at Home” (z ang. „Brzydka żona to skarb w domu”) autorstwa Melissy Margaret Schneider. Wbrew tytułowi nie jest to humorystyczny poradnik, lecz zbiór niezwykłych, intymnych historii pokazujących, jak romantyczna miłość i wolność seksualna stały się aktem rewolucyjnym w komunistycznych Chinach pod rządami Mao.

Równie poważną pozycją jest zbiór materiałów z dwudniowego sympozjum na temat nawierzchni betonowych, który nosi tytuł „Advanced Pavement Research: Selected, Peer Reviewed Papers from the 3rd International Conference on Concrete Pavements Design, Construction, and Rehabilitation” (z ang. „Zaawansowane Badania Nawierzchni: Wybrane, zrecenzowane dokumenty z 3-ej Międzynarodowej Konferencji na temat projektowania, budowania i remontowania nawierzchni betonowych”).

Intrygująco prezentuje się książka autorstwa Diany Rajchel, wiccanki mogącej pochwalić się najwyższym, trzecim stopniem wtajemniczenia. „Divorcing a Real Witch: for Pagans and the People that Used to Love Them” (z ang. „Rozwód z prawdziwą czarownicą: dla pogan i ludzi, którzy ich kochali”) to publikacja, która pomaga poradzić sobie z rozwodem z wiccańskiej perspektywy. Autorka posiłkuje się własnym doświadczeniem oraz radami innych pogan. Dzięki zawartym w książce wskazówkom rozwodnik może ponoć doznać prawdziwej transformacji.

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2015-2

„The Madwoman in the Volvo: My Year of Raging Hormones” (z ang. „Wariatka w Volvo: Mój rok z szalejącymi hormonami”) to z kolei wybuchowy pamiętnik Sandry Tsing Loh z okresu menopauzy. Autorka w komiczny i szczery sposób opowiada o podróży przez burzliwe chwile życia, kiedy jej ciało przechodziło fizyczną, emocjonalną, umysłową i duchową przemianę.

Wśród nominowanych pozycji znalazły się również dwie książki z zakresu biologii. „Nature’s Nether Regions” (z ang. „Dolne rejony natury”) autorstwa Menno Schilthuizena to fascynująca historia ewolucji narządów płciowych, natomiast „Where Do Camels Belong?” (z ang. „Gdzie przynależą wielbłądy?”) Dr Kena Thompsona to rozprawa o gatunkach inwazyjnych zwierząt.

W tym roku po raz pierwszy w 37-letniej historii nagrody można było zgłaszać książki napisane przez autorów samopublikujących. Zmiana ta zaowocowała nominacją dla Margaret Meps Schulte, która wydała dzieło pod tytułem „Strangers Have the Best Candy” (z ang. „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”). Jest to kronika doświadczeń autorki z rozmów, jakie przeprowadziła z napotkanymi ludźmi. Galerię osobliwych postaci otwiera Carrie, biegaczka topless, która wyskoczyła z lasu z workiem mąki w rękach.

Wypada żałować, że na liście nominowanych nie znalazła się książka kucharska „Posiłki w kondomach, które chcę przygotować dla ciebie” napisana przez twórcę mangi Kyosukego Kagamiego. Najwidoczniej na decyzję jurorów wpłynęły format książki (e-book) i ograniczona dostępność (rynek japoński).

Nagroda dla Najdziwniejszego Tytułu Książki ustanowiona została w 1978 roku przez Bruce?a Robinsona z Diagram Group, aby zapobiec nudzie podczas corocznych Targów Książki we Frankfurcie. Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się takie publikacje, jak „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu” i „Jak robić kupę na randce?”. Tegorocznego zwycięzcę plebiscytu poznamy w piątek 27 marca.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy