Brytyjski pisarz wyrusza w 10-letnią trasę z odczytami po bibliotekach. Będzie odwiedzał je w porządku alfabetycznym

8 kwietnia 2021

Angielski pisarz Simon Armitage rozpoczyna w tym roku nowy, zaplanowany na całą dekadę projekt. Każdej wiosny będzie odwiedzał z odczytami biblioteki w Wielkiej Brytanii, kierując się porządkiem alfabetycznym. Pojawi się zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach.

Na pierwszy ogień idą biblioteki na litery A i B (wg nazwy miejscowości lub danej placówki): Ashby-de-la-Zouch, a także Aberdeen, Belper, Bacup i Bottle. Simon Armitage przez tydzień będzie odwiedzał kolejne biblioteki, a ponadto wystąpi również w holu wejściowym Biblioteki Brytyjskiej. Wszystkie odczyty z pierwszego tygodnia trasy będą transmitowane na żywo w internecie od 26 kwietnia do 1 maja. Oprócz głównego pomysłodawcy podczas odczytów pojawią się również goście – inni poeci. Tegoroczna odsłona zakończy się 1 maja w bibliotece Abington w Northampton.

„Moje doświadczenia z czytaniem i pisaniem rozpoczęły się w bibliotece we wsi, gdzie dorastałem, potem trafiłem do pobliskiej biblioteki miejskiej, aż wreszcie do różnych czytelni w wielu miejscach poświęconych nauce i uczeniu. Dla wielu ludzi te instytucje są nieocenioną częścią codziennego życia, dając im dostęp nie tylko do książek, ale również innych usług, edukacji, rozmów i kreatywnego myślenia. Zamierzam oddać hołd tym wyjątkowym placówkom. Planując odczyty z dziesięcioletnim wyprzedzeniem, pokazuję własny optymizm w stosunku do przyszłości naszych bibliotek, rzucając przy tym wyzwanie władzom, które mogłyby rozważać zamknięcie ich” – mówi Simon Armitage.

Pisarz dodaje, że może transmisja online z jego własnego biura czy ogrodu byłaby łatwiejsza do zrealizowania, jednak w czasie kryzysu, dotykającego instytucje kultury na skutek pandemii, osobista obecność jest wyrazem solidarności – zarówno z książkami i poezją jako taką, jak i z lokalnymi społecznościami.

A skąd pomysł na wizyty w porządku alfabetycznym? „Alfabet to DNA naszego języka, dostarcza nam podstawowego budulca dla całej literatury. To również system porządkujący wiele aspektów naszego życia, nie tylko książki na półce. Podczas realizowania projektu pragnę znaleźć sposób na uwzględnienie liter z alfabetów innych języków, którymi ludzie posługują się na Wyspach: walijskiego, urdu czy chińskiego, a także zaangażować społeczności, dla których angielski nie jest pierwszym językiem” – tłumaczy poeta.

Simon Armitage jest autorem kilkunastu zbiorów poezji, w Polsce ukazały się tomiki „Mało brakowało” oraz „Nocna zmiana”. Wydał dwie powieści i serię esejów. Wykłada na uniwersytecie w Leeds, a jako poeta laureat planuje m.in. powołać Narodowe Centrum Poetyckie.

[kch]
fot. The Institute of Cancer Research
źródło: Simon Armitage, The Bookseller

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy