banner ad

Brytyjska poczta wypuściła 6 znaczków z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia przez Agathę Christie pisania pierwszego kryminału

16 września 2016

znaczki-agatha-christie-1
W tym roku mija 100 lat od momentu, kiedy Agatha Christie zaczęła pisać swój pierwszy kryminał, „Tajemniczą historię w Styles”. Z tej okazji brytyjska poczta wypuściła serię okolicznościowych znaczków, które zawierają ukryte wskazówki dla amatorów rozwiązywania zagadek.

Seria znaczków została zaprojektowana przez Jima Sutherlanda i Neila Webba. Jest ich sześć i każdy ozdobiono grafiką nawiązującą do innego klasycznego kryminału Agathy Christie. Oprócz wspomnianej już „Tajemniczej historii w Styles” zobrazowano również „Zabójstwo Rogera Ackroyda”, „Morderstwo w Orient Expressie”, „I nie było już nikogo”, „Noc w bibliotece” i „Morderstwo odbędzie się…”.

"I nie było już nikogo"

„I nie było już nikogo”

Na grafikach umieszczono ukryte elementy, które można odczytać jedynie przy użyciu lupy, wystawiając znaczek na działanie światła ultrafioletowego lub ciepła. Pomyślano również o miłośnikach rzeczywistości rozszerzonej i dla jednego ze znaczków utworzono trójwymiarową wersję rysunku, którą można zobaczyć jedynie na ekranach swoich urządzeń mobilnych.

"Noc w bibliotece"

„Noc w bibliotece”

„Cieszę się, że sto lat po tym, jak napisała swoją pierwszą powieść detektywistyczną, dzieła mojej babci zostały uhonorowane w taki unikalny sposób przez Pocztę Królewską” – powiedział wnuk pisarki, Mathew Prichard. „Pomysłowość jej kryminalnych zagadek jest sprytnie przedstawiona na tych charakterystycznych projektach wykorzystujących nowoczesne technologie ? ten mile widziany sojusz tradycji z nowoczesnością stanowi dodatkową przyjemność. Jestem pewien, że miłośnicy kryminalnych zagadek będą rozkoszować się tymi łamigłówkami zaprezentowanymi na kolejnych znaczkach”.

"Zabójstwo Rogera Ackroyda"

„Zabójstwo Rogera Ackroyda”

Poczta Królewska od ponad 50 lat upamiętnia na specjalnych znaczkach rocznice i wydarzenia istotne dla brytyjskiego dziedzictwa. Wszystkie projekty znaczków ukazujących się w tej serii zatwierdzane są osobiście przez Królową Brytyjską. Z ponad dwoma miliardami książek sprzedanych na całym świecie Agatha Christie plasuje się na trzecim miejscu wśród najpoczytniejszych twórców książek, ustępując miejsca jedynie autorom Biblii i Szekspirowi. Uznano więc, że tak doniosły moment w jej karierze należy odpowiednio uczcić.

znaczki-agatha-christie-5

„Morderstwo w Orient Expressie”

Znaczki trafiły do obiegu 15 września, dokładnie w dniu 126. rocznicy urodzin pisarki. Na załączonych grafikach możecie zobaczyć, jak prezentuje się cała kolekcja.

"Tajemnicza historia w Styles"

„Tajemnicza historia w Styles”

"Morderstwo odbędzie się..."

„Morderstwo odbędzie się…”

Znaczek z grafiką nawiązującą do powieści "Morderstwo odbędzie się..." pod światłem ultrafioletowym.

Znaczek z grafiką nawiązującą do powieści „Morderstwo odbędzie się…” pod światłem ultrafioletowym.

Na poniższym materiale filmowym zaprezentowano, w jaki sposób dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej można zobaczyć trójwymiarową grafikę ze znaczka z „Tajemniczą historię w Styles”:

[aw,am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy