banner ad

Brytyjczycy szukają 5-funtowych banknotów z miniaturową podobizną Jane Austen. Ich wartość sięga ponad 20 tysięcy funtów za sztukę!

14 grudnia 2016

jane-austen-wygrawerowana-1
Brytyjczycy zaczęli uważnie przyglądać się nowym 5-funtowym banknotom, które wpadną im w ręce. A to dlatego, że na czterech z nich wygrawerowano miniaturową podobiznę Jane Austen. Szczęście będzie miał ten, kto trafi na ów banknot, ponieważ jego wartość kolekcjonerska może wynosić ponad 20 tysięcy funtów.

Nowe banknoty o nominale 5 funtów, które wprowadzono do obiegu we wrześniu 2016 roku, zawierają na rewersie podobiznę sir Winstona Churchilla, a w tle widnieje Pałac Westminsterski, Big Ben oraz medal noblowski, który polityk otrzymał w 1953 roku za swój dorobek literacki. Jednak znany grawermistrz Graham Short specjalizujący się w mikrograwernictwie zdecydował się ostatnio podrasować cztery banknoty i umieścił na nich miniaturowe wizerunki Jane Austen.

jane-austen-wygrawerowana-2

Portrety mają szerokość 5 milimetrów i choć ich zarys widoczny jest gołym okiem, to jeśli chcielibyśmy dostrzec detale, najlepiej skorzystać z lupy lub mikroskopu. Na każdym z banknotów, oprócz podobizny pisarki, grawermistrz umieścił również cytaty z jej najsłynniejszych dzieł: „Emmy”, „Dumy i uprzedzenia” i „Mansfield Park”. Następnie wprowadził pieniądze z powrotem do obiegu, płacąc nimi na początku grudnia w kawiarniach i pubach w Anglii, Walii, Szkocji i Północnej Irlandii. Teraz mogą one znaleźć się w rękach każdego. Zważywszy na fakt, że według ekspertów wartość tych banknotów na rynku kolekcjonerskim może wynosić nawet ponad 20 tysięcy funtów za sztukę, a 50 tysięcy za komplet, Brytyjczycy uważnie przyglądają się wkładanym do portfela banknotom. Natrafienie na właściwy przyrównano do znalezienia złotego biletu Willy’ego Wonki.

jane-austen-wygrawerowana-3

Graham Short znany jest z tworzenia miniaturowych prac. Wygrawerował m.in. słowa modlitwy „Ojcze Nasz” na główce od szpilki oraz portret Królowej Elżbiety II na plamce złota wewnątrz ucha igielnego (sprzedany za 100 tysięcy funtów). 70-latek pracuje zawsze w nocy, kiedy to drgania spowodowane ruchem pojazdów są mniejsze. Używa też stetoskopu do monitorowania pracy swojego serca, by grawerować między uderzeniami.

jane-austen-wygrawerowana-4

Tak wyjaśnia powody, dla których zdecydował się wykonać miniaturowe portrety Jane Austen: „Zawsze staram się zrobić coś innego. Kiedy zobaczyłem nowy banknot 5-funtowy, pomyślałem: 'czy nie byłoby dobrze, gdybym coś na tym wygrawerował?’. Na początku nie wiedziałem co, a potem odkryłem, że w przyszłym roku przypada dwusetna rocznica śmierci Jane Austen i jej podobizna ma znaleźć się na nowym banknocie 10-funtowym, więc to się z tym całkiem nieźle wiąże”. Short zapowiada, że wygraweruje jeszcze jeden portret pisarki, który zostanie przekazany Stowarzyszeniu Jane Austen.

jane-austen-wygrawerowana-5

5-funtowy banknot z sir Winstonem Churchillem to pierwszy wprowadzony przez Bank Anglii środek płatniczy wykonany z polimeru. W odróżnieniu od papierowych banknotów ma on być bardziej odporny na zniszczenia oraz trudniejszy do podrobienia.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy