banner ad

Bret Easton Ellis krytykuje przyznanie Nobla „przereklamowanej” Alice Munro

14 października 2013

Ellis krytykuje Munro
Bret Easton Ellis nie jest zadowolony z decyzji Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury kanadyjskiej pisarce Alice Munro. Autor „American Psycho” uważa, że mistrzyni opowiadań jest „przereklamowana”.

W odróżnieniu od swoich kolegów po piórze, wliczając Margaret Atwood i Jeffreya Eugenidesa, którzy nie szczędzili pochwał pod adresem 82-letniej pisarki, Ellis niezbyt przychylnie ocenia twórczość tegorocznej noblistki. „Alice Munro zawsze była przereklamowaną pisarką, a teraz, kiedy wygrała Nobla, zawsze już taka będzie. Nobel to jakaś kpina i był taki już od lat” ? napisał na swoim profilu na Twitterze.

Tym sposobem Alice Munro trafiła na coraz dłuższą listę artystów skrytykowanych publicznie przez Ellisa. Do tej pory oberwało się m.in. zmarłemu przez pięcioma laty pisarzowi Davidowi Fosterowi Wallace?owi („tak obnosił się ze swoją literacką pretensjonalnością, że aż wstydzę się mieć jakiekolwiek powiązania ze sceną wydawniczą”) i reżyserce Kathryn Bigelow („byłaby uważana za przeciętnie interesującego filmowca, gdyby była mężczyzną”). Kto będzie następny w kolejce?

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy