banner ad

Brazylijski rząd inwestuje w krajową literaturę

24 stycznia 2013


Brazylijski rząd przeznaczył równowartość ponad 35 milionów dolarów na sfinansowanie programu, którego celem będzie promowanie krajowej literatury na rynkach międzynarodowych.

Chociaż literatura iberoamerykańska znana i ceniona jest na świecie już od czasów boomu, jaki miał miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, to jednak wielu międzynarodowych czytelników potrafi wymienić zaledwie jednego brazylijskiego pisarza ? Paulo Coelho. Jak donosi „Language Magazine”, władze największego państwa w Ameryce Południowej zdecydowały się temu zaradzić i utworzyć ośmioletni program zorientowany na promowanie literatury brazylijskiej za granicą.

Równowartość ponad 35 milionów dolarów ma pozwolić na sfinansowanie tłumaczeń książek na inne języki oraz pozwolić na stworzenie dotacji dla wydawców spoza Brazylii gotowych popularyzować tamtejszą literaturę. Fundowane będą również stypendia podróżnicze, które ułatwią brazylijskim autorom wyjazdy na światowe trasy promujące.

Moment na podjęcie takiego kroku wydaje się odpowiedni. Brazylia będzie bowiem w tym roku honorowym gościem międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem. Już teraz pełną parą do imprezy przygotowują się tamtejsi wydawcy, autorzy i tłumacze.

Na zdjęciu załączonym do newsa „Livraria Cultura”, największa brazylijska księgarnia, założona w 1948 roku w S?o Paulo.

fot. Ateneo Digital

Tematy: ,

Kategoria: newsy