banner ad

Boris Strugacki nie żyje

19 listopada 2012


W poniedziałek w szpitalu w Sankt Petersburgu w wieku 79 lat zmarł Boris Strugacki, jeden z najpopularniejszych rosyjskich pisarzy fantastycznych, współautor m.in. „Pikniku na skraju drogi” i „Przenicowanego świata”.

Rosyjskie media, cytując przyjaciela pisarza, który wolał pozostać anonimowy, podają, że Strugacki miał ostatnio kłopoty z sercem i kilka dni temu trafił do szpitala w poważnym stanie, gdzie został poddany dializie. Z kolei mieszkająca w Sankt Petersburgu autorka Nina Katerli twierdzi, że pisarz zmarł na raka krwi. Jak na razie jednak tej ostatniej informacji nie udało się potwierdzić.

„Wielki pisarz i myśliciel. Niepowetowana strata dla rosyjskiej i światowej literatury” ? skomentował zdarzenie na swoim profilu na Twitterze premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

Strugacki zasłynął z pisanych wspólnie z bratem Arkadijem dziesiątek powieści fantastycznych, w których z otwartością stawiali gorzką diagnozę ówczesnej rzeczywistości radzieckiej oraz krytykowali jej filozoficzno-ideowe podstawy. Ich książki cenzurowano niezliczoną ilość razy, co nie przeszkodziło w zdobyciu ogromnej rzeszy miłośników i naśladowców. Spośród wielu ekranizacji za najwybitniejszą uznawany jest „Stalker” Andrieja Tarkowskiego zrealizowany na podstawie „Pikniku na skraju drogi”, wizjonerskiej powieści, postrzeganej jako prorocza zapowiedź następstw, jakie przyniosła katastrofa w Czarnobylu. Współpraca braci trwała ponad trzydzieści lat, aż do śmierci Arkadija w 1991 roku.

Po śmierci brata Boris opublikował jeszcze dwie powieści, które nie odniosły zbyt dużego sukcesu. Czynnie angażował się również w sprawy polityczne. Często krytykował prezydenta Rosji Władimira Putina, w 2009 roku prowadził długą korespondencję z uwięzionym magnatem naftowym Michaiłem Chodorkowskim. Listy, w których omawiali charakter autorytaryzmu i przyszłość ludzkości w obliczu globalnych wyzwań, zostały później upublicznione. Ostatnio pisarz podpisał się pod petycją domagającą się uwolnienia feministycznego zespołu punkowego Pussy Riot oraz demonstrantów aresztowanych w przeddzień inauguracji Putina w maju tego roku.

Na zdjęciu załączonym do newsa Boris (z lewej) i Arkadij (z prawej) Strugaccy przeglądają maszynopis jednej ze swoich powieści.

Fot. Oleg Green

Tematy: , ,

Kategoria: newsy