Bono z U2 napisał autobiografię. Premiera książki zapowiedziana na listopad

11 maja 2022

Bono, wokalista i lider irlandzkiego zespołu rockowego U2, napisał wspomnienia. Światowa premiera autobiografii zatytułowanej „Surrender: 40 Songs, One Story” (pol. „Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść”) zapowiedziana jest na 1 listopada. Polskim wydawcą książki będzie Agora, a przekładu dokona Paweł Lipszyc. W naszym kraju publikacja będzie dostępna w księgarniach od 9 listopada.

Kariera Bono jest obszernie udokumentowana – również w książkach biograficznych. Jednak tym razem Bono postanowił po raz pierwszy sam opowiedzieć o swoim życiu. W „Surrender” wspomina, jak wkrótce po stracie matki poznał swoją przyszłą żonę oraz członków kapeli. Relacjonuje, jak U2 stał się jednym z najpopularniejszych zespołów na świecie, sprzedając 157 milionów egzemplarzy swoich płyt. Wyjawia szczegóły prowadzonej działalności na rzecz walki z AIDS i ubóstwem, a także rozlicza się z bliskimi i przyjaciółmi, którzy wspierali i kształtowali go lub rywalizowali z nim.

Podtytuł „40 piosenek, jedna opowieść” nawiązuje do 40 rozdziałów książki. Każdy z nich pochodzi od jednej z piosenek U2 i ilustruje go rysunek wykonany przez Bono. W sieci pojawiło się animowane wideo zrealizowane na podstawie kilku z tych rysunków. Jego narratorem jest Bono. Wideo zawiera fragment rozdziału „Out of Control” z książki „Surrender” – Bono opowiada w nim o tym, jak 10 maja 1978 roku, w dniu swoich 18. urodzin, napisał piosenkę, która stała się pierwszym singlem U2.

„Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa też na strony książki” – skomentowała Reagan Arthur, redaktorka wspomnień Bono w amerykańskim wydawnictwie Alfred A. Knopf. „Siedem lat temu inny legendarny człowiek, zmarły redaktor wydawnictwa Knopf, Sonny Mehta, nabył prawa do książki, bo wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję irlandzkich opowiadaczy literackich. Mamy to szczęście, że posiadamy notatki Sonny’ego, naniesione na wczesny szkic rękopisu. Tym bardziej, że Bono ma do opowiedzenia nie tylko dramatyczną historię osobistą, ale jest też prawdziwie utalentowanym pisarzem. 'Surrender’ to szczery, intymny, obrazoburczy i doniosły – olśniewający pamiętnik niezwykłego życia” – dodała.

„Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się z detalami nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach. Ludzi, miejsca i możliwości, które dało mi życie” – pisze Bono, a następnie nawiązuje do tytułu książki („Surrender”), który po angielsku oznacza kapitulację, poddanie się. „Kapitulacja jest dla mnie słowem ciężkim od znaczeń. Kiedy dorastałem w Irlandii w latach 70. z pięściami gotowymi do walki (w sensie muzycznym), idea 'poddania się’ nie była dla mnie czymś naturalnym. Jednak wróciłem do niej, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Nakaz kapitulacji wymaga skrajnej pokory. Zmagam się z nim do dziś. W zespole, w moim małżeństwie, w mojej wierze, w mojej działalności społecznej. 'Surrender’ to opowieść o braku postępu pewnego pielgrzyma… z niezłą dawką zabawy po drodze” – przyznaje.

1 listopada wspomnienia Bono ukażą się w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Alfred A. Knopf oraz jednocześnie w 15 innych krajach, w tym nakładem wydawnictw Penguin Random House w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Polski przekład opublikuje 9 listopada Wydawnictwo Agora. Oprócz edycji papierowej w twardej i miękkiej oprawie dostępne będą e-book i audiobook.

[am]
fot. John Hewson

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy