banner ad

Bob Dylan napisał mowę, która ma być odczytana po ceremonii wręczania Nagród Nobla. Patti Smith zaśpiewa

6 grudnia 2016

bob-dylan-bedzie-mowa-noblowska
Fundacja Nobla informuje, że Bob Dylan napisał przemówienie, które zostanie odczytane w trakcie tradycyjnego bankietu odbywającego się tuż po ceremonii wręczania nagród.

Jak podano, jeszcze nie ustalono, kto zostanie wyznaczony do odczytania „mowy dziękczynnej” Dylana. Lektura będzie miała miejsce podczas kolacji dla 1300 uczestników, która wystawiana jest w sztokholmskim ratuszu po głównej ceremonii.

Choć artysta nie będzie obecny ciałem na uroczystości wręczania Nagród Nobla, goście zebrani w sali koncertowej sztokholmskiej filharmonii będą mogli wysłuchać jego muzyki. Jeden z utworów Dylana, „A Hard Rain’s A-Gonna Fall”, zaśpiewa w hołdzie 75-letniemu laureatowi jego przyjaciółka, Patti Smith.

Uroczystość w Sztokholmie nie jest jedynym wydarzeniem związanym z Noblem, w którym Dylan zdecydował się nie uczestniczyć. Nie pojawił się także na prywatnym spotkaniu z amerykańskimi Noblistami zorganizowanym przez prezydenta USA Baraka Obamę. Wbrew pozorom ranga tego wydarzenia nie była jednak chyba zbyt wielka, zważywszy na fakt, że rzecznik Białego Domu podczas konferencji wielokrotnie mylił się, mówiąc, że nagroda wręczana jest w Norwegii.

Sam Barack Obama pretensji do Dylana zapewne nie miał. „To jest to, co kocham w Dylanie: jest dokładnie taki, jaki spodziewamy się, że będzie. Nie przyszedł na próbę, gdy zazwyczaj wszyscy ci faceci ćwiczyli przed zaplanowanym wydarzeniem. Nie zrobił sobie zdjęcia ze mną; gdy zazwyczaj wszyscy ci utalentowani ludzie marzą, aby przed koncertem zrobić sobie zdjęcie ze mną i z Michelle, a on się nawet nie pojawił. Po prostu przyszedł i zagrał 'The Times They Are A-Changin'” ? wspominał jakiś czas temu Obama pierwszy występ Dylana w Białym Domu w 2010 roku. „Po skończeniu piosenki zszedł ze sceny ? siedziałem naprzeciwko w pierwszym rzędzie ? podszedł, uścisnął mi rękę, pochylił się nieco, wyszczerzył odrobinę zęby i opuścił pomieszczenie. I to było to ? po prostu wyszedł. To była nasza jedyna interakcja z nim. I wtedy pomyślałem: Przecież takiego Dylana chcesz, prawda? Nie chcesz, żeby szczerzył się i uśmiechał wraz z tobą. Chcesz, żeby był trochę sceptyczny do tego całego przedsięwzięcia”.

Krótką wymianę zdań z Dylanem na temat Nagrody Nobla miał Ronnie Wood. „Bardzo dobrze, że dostałeś Nobla ? powiedział gitarzysta The Rolling Stones. Na co usłyszał w odpowiedzi: „Tak myślisz? Dobrze, hę?”.

Fundacja Nobla jeszcze nie ustaliła, kiedy i w jakich okolicznościach przekaże Dylanowi medal oraz czek na sumę 8 milionów koron szwedzkich.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy