banner ad

Biznesmen Alessandro Proto prawdziwym Christianem Greyem?

13 lutego 2014

Alessandro Proto bohaterem książki E. L. James
Włoski biznesmen Alessandro Proto twierdzi, że to on jest inspiracją dla postaci Christiana Greya, głównego bohatera sadomasochistycznej trylogii E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Jak donosi „New York Daily News”, Proto, były sprzedawca encyklopedii, poznał brytyjską autorkę w 2010 roku, kiedy przyjechała do Włoch, aby napisać materiał o międzynarodowych gwiazdach kupujących posiadłości w tym kraju. Z racji tego, że biznesmen pośredniczył w sprzedaży domów takim sławom, jak Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Madonna, spędził z E. L. James dwa dni, podróżując między Mediolanem a jeziorem Como. To właśnie wtedy miał tak zapaść w pamięć autorce, że wykorzystała jego osobę, pisząc swoją bestsellerową powieść.

Podobieństw między Christianem Greyem a 39-letnim Alessandro Proto jest wiele. „Firma, którą Grey prowadzi w książce, nazywa się Grey Enterprise Holding. Moja nazywa się Proto Organization Holding” ? mówi biznesmen. „Kiedy poznałem E.L. James, miałem w zwyczaju jeździć Audi A8” – dodaje, co również znajduje odzwierciedlenie w powieści. „Moje biuro jest zlokalizowane na ósmym piętrze, ostatnim w budynku. Doszedłem do wszystkiego od zera, dlatego uważam najwyższe piętra za metaforę osiągnięć i sukcesu”. Podobnie jak bohater powieści Alessandro Proto nie lubi też rozmawiać z dziennikarzami, co tworzy wokół niego aurę tajemniczości. W ciągu ostatnich czterech lat udzielił jedynie czterech wywiadów. Pytała go o to również E. L. James podczas wspólnej podróży po Włoszech. „Powiedziałem jej prawdę. Chcę się skupić na mojej pracy, nic więcej” – wyznaje.

Jest jednak pewna rzecz, która różni Alessandro Proto od Christiana Greya. Chodzi o upodobania seksualne. „Wszystko, co dotyczy sadomasochizmu, to czysty wymysł” – przyznaje. Jeśli chodzi o seks, jestem staroświeckim mężczyzną, nie interesują mnie tego rodzaju fantazje”.

Kiedy tylko powiązano nazwisko biznesmena z postacią znaną z książek, zaczął otrzymywać mnóstwo listów, również nieprzyzwoitych propozycji. Grupa kobiet w Szwajcarii założyła nawet jego fanklub. „Czasem bywa to dość irytujące. Nie lubię plotek i show-biznesu, jestem biznesmenem, z tego żyję i to jest mój główny cel w życiu” – mówi.

Drugie, co różni obu panów, to kłopoty związane z prowadzonymi interesami. W Walentynki ubiegłego roku Proto został aresztowany pod zarzutem manipulacji na rynku finansowym. Zwolniono go jednak warunkowo. Pojawiają się pogłoski, że włoski biznesmen ma wystąpić w małej roli w ekranizacji „Pięćdziesięciu twarzy Greya” z Jamiem Dornanem i Dakota Johnson w rolach głównych.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy