banner ad

Biblioteki uniwersyteckie położyły trawnik, aby odstresować studentów

8 stycznia 2013


Dwie biblioteki na Uniwersytecie Cornella w Ithace (USA) zdecydowały się rozłożyć w swoim holu naturalny trawnik. Wszystko po to, aby złagodzić stres, jaki przeżywają studenci w trakcie sesji egzaminacyjnej.

Trawnik oraz towarzyszące mu rośliny są częścią większego projektu realizowanego na terenie kampusu, mającego na celu promowanie zdrowego środowiska edukacyjnego poprzez tworzenie naturalnych przestrzeni w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Badania wykazały, że takie przestrzenie mają unikalną zdolność do odwracania skutków zmęczenia psychicznego spowodowanego przez długotrwałą naukę.

Pomysł wyłożenia holu trawnikiem wyszedł od Gilada Merona, zeszłorocznego absolwenta Wydziału Projektów i Analizy Środowiska tamtejszej uczelni, który obecnie współpracuje z Centrum Zaangażowanego Nauczania w Cornell.

Do realizacji projektu użyto wytrzymałej i wodoodpornej plandeki, przymocowanej taśmą izolacyjną, aby ochronić podłogę i wykładziny pod spodem. Następnie na plandece położono trawnik, podarowany przez jedną z okolicznych farm zajmujących się produkcją murawy. Z uwagi na bardzo ograniczony dostęp do słońca trawę należy codziennie podlewać, aby wytrzymała przez okres dwóch tygodni najbardziej wzmożonej nauki. Aby zapobiec ewentualnym potknięciom wynikającym z różnicy wysokości między dwoma powierzchniami, na końcu plandeki przyklejono widoczną zieloną taśmę.

„Moim nadrzędnym celem przy realizacji projektu było zapewnienie pomocy i wsparcia naszym studentom podczas bardzo stresującego okresu” – powiedziała Kornelia Tancheva, dyrektorka obu bibliotek, w rozmowie z „Library Journal”. „W szczególności byłam jednak zaintrygowana faktem, że jest to projekt zainicjowany przed studentów dla studentów. Bardzo często ciężko pracujemy w bibliotekach, aby wesprzeć akademickie wysiłki naszych studentów, ale za rzadko pytamy samych studentów, co ich zdaniem mogłoby być przydatne podczas ich akademickich zajęć. Tak więc projekt zapoczątkowany przez studenta, trafiający w sedno misji biblioteki, wydawał się idealną opcją do zrealizowania.”

Pomysł zebrał ponoć wśród studentów wiele pozytywnych komentarzy. Zachęcił również wielu młodych do zgłaszania innych projektów. Niektóre z proponowanych innowacji są jak najzupełniej poważne, inne już nieco mniej. Z tej drugiej grupy dyrektorka wymienia m.in. instalację basenu na trawniku oraz boiska do krykieta.

fot. Cornell University

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy