banner ad

Biblioteka Harukiego Murakamiego w Tokio oficjalnie otwarta. Co znalazło się w budynku?

12 października 2021

1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Waseda w Tokio otwarto Bibliotekę Harukiego Murakamiego. Znajduje się tam m.in. osobiste archiwum pisarza oraz część jego ogromnej kolekcji płyt winylowych.

„Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym studenci będą mogli swobodnie wymieniać się ideami i je urzeczywistniać – bezpłatna, wyjątkowa i nowa lokalizacja na kampusie uniwersyteckim” – powiedział 72-letni Murakami podczas konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie biblioteki przez jego Alma Mater.

Pięciopiętrowy budynek oficjalnie nazywa się Międzynarodowym Domem Literatury Waseda, ale wszyscy, włącznie z władzami uczelni, określają go Biblioteką Harukiego Murakamiego. Pisarz umieścił tam bowiem swoje archiwum – około 3000 książek (w tym tłumaczenia jego dzieł na dziesiątki języków), oryginalne manuskrypty, wywiady, recenzje i inne materiały, a także fortepian, fotele i część ogromnej kolekcji płyt winylowych z czasów, gdy Murakami wraz z żoną prowadził bar jazzowy „Petercat” (na okładkach albumów widnieje pieczątka z logo lokalu).

Wśród płyt są nagrania Billie Holiday, Sonny’ego Rollinsa, Johna Coltrane’a i Milesa Davisa. „Chciałbym, żeby takie miejsce zbudowano po mojej śmierci, żebym mógł spoczywać w pokoju i miał kogoś, kto by się tym zajął. Czuję się trochę poddenerwowany, widząc to jeszcze za życia” – żartował Murakami. Jak podkreślał wcześniej, zdecydował się przekazać archiwa uczelni, ponieważ nie ma dzieci, które zadbałyby, żeby te materiały nie zostały rozproszone.

Odwiedzający Bibliotekę Harukiego Murakamiego wchodzą przez wysoki tunel. W ocenie architekta Kengo Kumy ma on obrazować opowieści pisarza, w których bohaterowie często podróżują między rzeczywistością a surrealizmem. W budynku znajduje się replika gabinetu Murakamiego z prostym biurkiem i gramofonem, a także kawiarnia prowadzona przez studentów, która serwuje jego ulubioną ciemno paloną kawę.

W obiekcie wydzielono przestrzeń do nauki, jest również sala konferencyjna oraz studio z wyposażeniem akustycznym. Murakami zapowiedział, że wniesie do biblioteki jak najwięcej. Ma również nadzieję, że znajdą się tam prace innych powieściopisarzy tak, aby instytucja ta stała się szeroko zakrojoną przestrzenią badawczą.

Projekt przerobienia jednego ze starych budynków uczelni na Międzynarodowy Dom Literatury Waseda powstał w 2018 roku, kiedy Murakami zaoferował swojej Alma Mater przekazanie własnej kolekcji materiałów. Jak wyjaśnił, w ciągu 40 lat zbiory rozrosły się tak bardzo, że zaczynało już brakować mu miejsca na przechowywanie ich w domu i biurze. 11 milionów dolarów (1,2 miliarda jenów) na utworzenie instytucji przekazał Tadashi Yanai, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, założyciel firmy odzieżowej Uniqlo i absolwent Wasedy.

W sieci udostępniono krótki film, na którym reżyser Kei Shichiri prezentuje architekturę Biblioteki Harukiego Murakamiego z lotu ptaka i bada relacje między ludźmi a książkami poprzez grę światła i cienia:

[am]
fot. (1) Waseda University (2-5) Kisa Toyoshima

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy