Biblioteka Brytyjska zdigitalizowała jedną z największych ksiąg świata

6 czerwca 2017


Biblioteka Brytyjska podjęła się zdigitalizowania jednej z zabytkowych książek znajdujących się w jej zbiorach. Zadanie nie było łatwe, ponieważ opublikowany w 1660 roku „Klencke Atlas” po otwarciu ma 1,75 metra wysokości i 1,9 metra szerokości, a do przeniesienia go potrzeba sześciu osób.

„’Klencke Atlas’ jest klejnotem w koronie kolekcji Biblioteki Brytyjskiej. Został stworzony dla Karola II i podarowany mu podczas uroczystości świętowania jego powrotu na tron Anglii w maju 1660 roku po angielskiej wojnie domowej. Dar ten sprezentował holenderski sprzedawca cukru Johannes Klencke, który prawdopodobnie liczył na zdobycie koncesji handlowych w Anglii. W atlasie znajduje się mapa holenderskiej kolonii w Brazylii, gdzie były plantacje cukru” ? powiedział Tom Harper, główny kurator starożytnych map w bibliotece.

Atlas składa się z 41 map, które celowo przygotowano w tak dużym formacie, aby można je było powiesić na ścianach. Szczegółowe mapy przedstawiały kontynenty i państwa europejskie na podstawie całej dostępnej wówczas wiedzy geograficznej. Patronem sporządzenia atlasu był najprawdopodobniej hrabia Mauritz Johan von Nassau-Siegeni, holenderski gubernator generalny kolonii w Brazylii, książę Nassau, jeden z najbardziej oświeconych patronów sztuki i nauki.

Prezent trafił w gusta władcy. Karol II był wielkim entuzjastą map i przechowywał atlas w swoim „gabinecie rarytasów”. W 1828 roku król Jerzy IV wręczył go Brytyjskiemu Muzeum wraz z innymi mapami i atlasami zebranymi przez jego ojca, Jerzego III. W latach 50. XX wieku wolumin został na nowo oprawiony i odrestaurowany. Po raz pierwszy na widok publiczny z otwartymi stronicami „Klencke Atlas” wystawiono dopiero w 2010 roku, czyli jakieś 350 lat od wręczenia go Karolowi II. Mogły go jednak oglądać tylko osoby odwiedzające Bibliotekę Brytyjską. Teraz wreszcie do atlasu może zajrzeć każdy.

Digitalizacji księgi podjęła się firma Daniel Crouch Rare Book. Skanowanie trwało kilka dni, a cały proces możecie obejrzeć na poniższym materiale filmowym. „Zdigitalizowaliśmy atlas, by zwiększyć możliwość dostępu do znajdujących się w nim 41 map, które są niesłychanie rzadkie (niektóre przetrwały jedynie na trzech zachowanych egzemplarzach) i nie tak dobrze znane” ? powiedział Tom Harper. Jak zauważył kurator, lektura tak potężnej księgi jest dość trudna, mimo że do okładki zamontowano kółka, dzięki którym łatwiej ją przesuwać. „Udostępnienie tych map online za darmo pozwala badaczom studiować ten cud holenderskiej kartografii i zwiększyć naszą wiedzę o późnym renesansie i początkach rewolucji naukowej w XVII wieku” – dodał.

Atlas możecie obejrzeć w całości na stronie Biblioteki Brytyjskiej. A oto, jak przebiegał proces digitalizacji:

Kilka przykładowych map z „Klencke Atlas”:

Niemcy i Polska na mapie pochodzącej z „Klencke Atlas”:

[aw,am]
fot. British Library
źródło: Hyperallergic, British Library

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy