banner ad

Biblia numerem jeden na liście bestsellerów w świeckiej Norwegii

7 czerwca 2013

norweska Biblia
Najnowsze tłumaczenie Biblii znalazło się na pierwszym miejscu listy bestsellerów książkowych minionego roku w Norwegii. Znawcy rynku przecierają oczy ze zdumienia, gdyż w kraju tym zaledwie 1 procent mieszkańców deklaruje, że regularnie chodzi do kościoła.

Nowe tłumaczenie Biblii, które Norweskie Towarzystwo Biblijne opublikowało w październiku 2011 roku, w zaledwie dwa miesiące od premiery rozeszło się w nakładzie 80 tysięcy egzemplarzy. Ostatecznie liczba ta podwoiła się, czyniąc książkę największych bestsellerem 2012 roku, który wyprzedził nawet „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Jak podaje ?Huffington Post?, na tak ogromny sukces wpływ mogła mieć dobrze przeprowadzona kampania reklamowa. Norweskie Towarzystwo Biblijne promuje bowiem nowe tłumaczenie jak klasyczne powieści mainstreamowe ? udostępniając zwiastuny niektórych opowieści biblijnych przed premierą, a także sprzedając księgę w kilku wersjach okładkowych, w tym dwie edycje skierowane do nastolatków, zapakowane w różową skórę lub dżins. Do sukcesu mogły się również przyczynić spektakle (niektóre bardzo niekonwencjonalne) oparte na historiach biblijnych, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem w norweskich teatrach.

Badacze nie są z kolei zaskoczeni sukcesem nowego tłumaczenia Biblii, tłumacząc, że frekwencja w kościołach nie ma tutaj nic do rzeczy, gdyż wiara jest głęboko osobistą sprawą u małomównych Skandynawów, którzy zwykle spędzają wolny od obowiązków czas w odległych domkach wśród gór, fiordów i lasów.

Na zdjęciu załączonym do newsa jedna z wersji okładkowych nowego tłumaczenia Biblii na norweski.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy