Baseballowa figurka w hołdzie Jackowi Kerouakowi

11 sierpnia 2012


Drużyna baseballowa Lowell Spinners postanowiła oddać hołd pochodzącemu z ich miasta Jackowi Kerouakowi i wypuścić w limitowanym nakładzie figurkę typu bobblehead z podobizną pisarza.

Popularne w Stanach Zjednoczonych figurki tzw. bobblehead wyróżniają się głową nieproporcjonalnie większą od tułowia, która zaczyna się kiwać przy najmniejszym poruszeniu. Lalka z podobizną Kerouaca oprócz charakterystycznej, ruchomej głowy, ma również ramię, które porusza się, jakby pisarz próbował złapać autostop.

Figurki mogli otrzymać miłośnicy baseballu, którzy zjawili się na lokalnym stadionie 7 sierpnia. Z myślą o fanach twórczości pisarza uruchomiono limitowaną do tysiąca sztuk sprzedaż figurek przez Internet. Lalkę można zakupić w cenie 20 dolarów, z czego połowa kwoty przeznaczona zostanie na Fundusz Stypendialny Kerouaca.

To już drugi raz, kiedy drużyna Lowell Spinners wypuszcza okolicznościową figurkę Kerouaca (poprzednia okazja miała miejsce osiem lat temu). Zgodnie z zapowiedzią, w przyszłym roku ma się pojawić następna, tym razem pisarza w stroju piłkarskim szkoły średniej, do której chodził.

W trakcie pobytu w rodzinnym Lowell Kerouac był lokalną gwiazdą futbolu, dzięki czemu ubiegały się o niego dwie renomowane uczelnie w kraju. Każda z nich, przyjmując zawodnika do swojej drużyny, przyznawała mu także stypendium. Kerouac wybrał Columbia University w Nowym Jorku. To właśnie tam w 1944 roku poznał swoich przyszłych kompanów w podróży – Williama S. Burroughsa, Allena Ginsberga i Neala Cassady.

fot. John Comeau/Lowell Spinners

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy