Bargielska, Podgórnik i inni – ujawniamy nazwiska kolejnych poetów, których wiersze zostaną udostępnione wiosną na wolnej licencji

27 grudnia 2016


Fundacja Nowoczesna Polska jest w trakcie realizacji projektu „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach”, w ramach którego pozyskuje i digitalizuje tomiki poetyckie polskich współczesnych poetek i poetów. Wybrano dwadzieścia książek poetyckich, czyli około tysiąca wierszy, które – jak się dowiadujemy – już wiosną 2017 roku zostaną udostępnione na wolnej licencji. Właśnie możemy poznać nazwiska kolejnych twórców, którzy zgodzili się wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Wszystkie pozycje, które znajdą się w kolekcji zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej w drugiej połowie XX wieku lub na początku XXI, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady dziś dostępne są często tylko w obiegu antykwarycznym. Dzięki realizacji projektu zyskają być może drugie życie i znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu. Do tej pory ogłoszono, że swoje dokonania udostępnią Jacek Podsiadło, Darek Foks, Joanna Mueller, Miłosz Biedrzycki, Maria Cyranowicz, Julia Fiedorczuk, Julian Kornhauser, Klara Nowakowska, Bianka Rolando i Edward Pasewicz.

Poniżej przedstawiamy sylwetki kolejnych poetek i poetów oraz tytuły tomików poetyckich, które zostaną udostępnione na wolnej licencji:

Justyna Bargielska ? poetka i pisarka, której wiersze tłumaczone były na języki angielski, słoweński i bułgarski. Publikowała w takich pismach literackich jak „Odra” i „Ha!art”. Była wielokrotnie nominowana i nagradzana za swoje osiągnięcia (otrzymała nagrodę w III edycji konkursu im. R.M. Rilkego, była laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w roku 2010 i 2011). W ramach projektu udostępniony zostanie tomik poetycki „Dwa fiaty”, który przyniósł poetce uznanie krytyków literackich.

Mariusz Grzebalski ? poeta i prozaik, autor ośmiu tomów poetyckich. Był redaktorem naczelnym Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt” oraz redaktorem artzina „Już Jest Jutro”. W 2001 roku ukazał się wybór jego wierszy w przekładzie na język niemiecki w tomie pt. „Graffiti”. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK. W kolekcji znajdzie się jego tom poetycki zatytułowany „Drugie dotknięcie”.

Bożena Keff – poetka, eseistka, krytyczka filmowa, tłumaczka, publicystka, działaczka społeczna, wykładowczyni filozofii i etyki. Autorka kilku tomów poezji. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike: w roku 2002 za tom „Postać z cieniem” i w 2009 za „Utwór o matce i ojczyźnie”. W kolekcji udostępnimy jej książkę poetycką pt. „Nie jest gotowy”.

Szczepan Kopyt ? poeta i muzyk, absolwent filozofii. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2004). Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki (2006) oraz nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2011). Nominowany do Paszportu Polityki (2011) oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia (w 2010 i 2014). Nagrał dwa albumy z zespołem Yazzbot Mazzut, kolejne dwa w duecie z perkusistą Piotrem Kowalskim. W ramach projektu będzie udostępniony jego tomik pt. „sale sale sale”.

Marta Podgórnik – poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Za swoją twórczość była wielokrotnie nominowana i nagradzana prestiżowymi nagrodami. Jej poezja była tłumaczona i wydana na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Związana z Biurem Literackim. W kolekcji znajdzie się jej pierwszy tomik poetycki „Próby negocjacji” z 1996 roku.

Lista autorów zaproszonych do udziału w projekcie powstała w konsultacji z członkami Komitetu Honorowego Wolnych Lektur, m.in. z Piotrem Śliwińskim, Grażyną Borkowską, Przemysławem Czaplińskim, Mieczysławem Dąbrowskim i Ewą Kraskowską. Udział w pracach wziął również Paweł Kozioł. Ze strony Fundacji kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc.

Wiersze zostaną udostępnione wiosną 2017 roku na stronie biblioteki internetowej WolneLektury.pl, która działa już od 2007 roku. Po 9 latach funkcjonowania w jej zasobach znajduje się 4400 utworów. Są to przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach.

fot. DangerPup

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy