banner ad

Barack Obama nagrodzi Stephena Kinga i Tobiasa Wolffa Narodowym Medalem Sztuki

8 września 2015

narodowy-medal-sztuki-pisarze-2015
10 września pisarze Stephen King i Tobias Wolff, wraz z ośmioma innymi osobami, zostaną uhonorowani przez prezydenta USA, Baracka Obamę, odznaczeniem państwowym nadawanym artystom i mecenasom sztuki.

Uzasadnienie przyznania Stephenowi Kingowi National Medal of Arts (Narodowego Medalu Sztuki) brzmi: „Stephenowi Kingowi za jego wkład jako autora. To jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych pisarzy naszych czasów. Pan King łączy niezwykłe opowieści z przenikliwą analizą natury człowieka. Przez dekady jego dzieła w dziedzinie horroru, suspensu, science fiction i fantastyki przerażały i zachwycały publiczność na całym świecie”.

Z kolei Tobias Wolff, znany u nas jedynie ze wspomnieniowej książki „Chłopięce lata” zekranizowanej z Leonardem DiCaprio i Robertem DeNiro w rolach głównych, otrzyma wyróżnienie „za jego wkład jako autor i pedagog”. W uzasadnieniu czytamy: „Jego surowe dzieła literackie analizują tematykę amerykańskiej tożsamości i indywidualnej moralności. Twórczość pana Wolffa z dowcipem i uczuciem odzwierciedla prawdy naszego ludzkiego doświadczenia”.

Prócz Kinga i Wolffa medal odbiorą: artysta plastyk John Baldessari, reżyser teatralny, choreograf i artysta wideo Ping Chong, aktorka, założycielka i dyrektorka teatru Míriam Colón, Fundacja Charytatywna Doris Duke, aktorka i okazjonalna reżyserka Sally Field, artystka plastyk Ann Hamilton, kompozytorka, piosenkarka i performerka Meredith Monk oraz tenor George Shirley.

Na swoim profilu na Twitterze King napisał: „Zdaje się, że zostanę nagrodzony Narodowym Medalem Sztuki. Jestem zaskoczony i wdzięczny! Gratuluję wszystkim nagrodzonym kolegom!”.

Narodowy Medal Sztuki to amerykańskie odznaczenie państwowe ustanowione przez Kongres USA w 1984 roku. W przeszłości medal otrzymali m.in. tacy pisarze, jak: Czesław Miłosz, Ray Bradbury, John Updike, Saul Bellow, Ralph Ellison, Philip Roth, Maurice Sendak, Harper Lee i Maya Angelou. Tegoroczna ceremonia odbędzie się 10 września w Białym Domu.

[aw]
fot. The United Services Organizations, Duke University

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy