„Ballady i romanse” Mickiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2022 roku. Ruszył nabór zgłoszeń do akcji

8 czerwca 2022

W sobotę 3 września odbędzie się finał Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony akcji jest zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Szkoły, biblioteki i inne instytucje zainteresowane zorganizowaniem w ten dzień wydarzenia mogą zgłaszać się przez formularz udostępniony na stronie prezydenta RP.

O tym, która książka będzie czytana podczas 11. edycji akcji, dowiedzieliśmy się już na koniec ubiegłorocznego finału Narodowego Czytania. Wybór lektury wydaje się oczywisty, biorąc pod uwagę okrągłą rocznicę opublikowania dzieła. „Ballady i romanse” ukazały się po raz pierwszy dokładnie 200 lat temu, w czerwcu 1822 roku.

Zbiór ten napisany przez Adama Mickiewicza wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z punktów odniesienia. Książka zachwycała nowatorstwem i oryginalnością, a jednocześnie ujmowała naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazywały możliwości pisarskie autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

„Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że 'Ballady i romanse’ są esencją polskiego romantyzmu” – pisze prezydent Andrzej Duda. Do dziś wiersze z tego cyklu cieszą się popularnością, a ich znaczenie dla polskiej kultury potwierdza ogłoszenie przez Sejm roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

„W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii” – kontynuuje prezydent.

Tegoroczna, 11. edycja akcji Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 3 września. Biblioteki, szkoły, domy kultury oraz inne instytucje w Polsce i na świecie mogą przyłączyć się do wspólnego czytania książki, organizując tego dnia wydarzenie. Zgłoszenia w tej sprawie można przesyłać za pośrednictwem strony głowy państwa. Wszystkie miejsca, w których będzie przebiegać akcja, znajdą się na prezydenckiej mapie.

„Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa” – zachęca prezydent Duda.

Akcja Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a potem kontynuowana przez jego następcę. W ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

[am]
fot. Polona/Biblioteka Narodowa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy