banner ad

Badania konsumenckie pokazują, że Polacy chętnie kupują używane książki

23 września 2019


Polacy lubią używane książki. Obok samochodów i ubrań należą one do kategorii produktów, które najchętniej kupujemy z drugiej ręki ? wynika z raportu „Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego” opublikowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków wynika, że książki zajmują ex aequo drugą pozycję, razem z ubraniami, na liście używanych produktów, które najczęściej kupujemy. Okazuje się, że nabywa je aż 43% respondentów. Popularniejsze są jedynie używane samochody, z których korzysta 58% osób. Po przeciwnej stronie są: dywany, sprzęt sportowy i sprzęt AGD, które respondenci wolą posiadać nowe.

67% Polaków kupuje towary z drugiej ręki na portalach aukcyjnych, a 39% chodzi do sklepów z używanymi przedmiotami ? w przypadku książek będą to oczywiście antykwariaty. Trend znajduje odbicie w wynikach sprzedażowych największego polskiego portalu aukcyjnego, czyli Allegro. Udział używanych produktów w kategorii „książki” jest duży i w ostatnich latach wynosił między 29 a 33% wszystkich sprzedanych pozycji.

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu miało na celu zmierzenie świadomości ekologicznej Polaków w kontekście dokonywanych zakupów. 45% badanych deklaruje, że zamiast kupić coś nowego stara się naprawić to, co posiada. Co trzecia osoba korzysta z wypożyczalni, podobny odsetek wymienia się rzeczami. Co czwarta osoba deklaruje ograniczanie konsumpcji. Jednocześnie 38% osób przyznaje, że kupuje więcej, niż naprawdę potrzebuje. Tłumaczą to głównie atrakcyjnymi promocjami (52%) i złymi nawykami (39%).

W przypadku książek po używane produkty sięga się z kilku powodów ? wiele tytułów, nawet tych napisanych przez wybitnych pisarzy, jak Faulkner czy Hemingway, od dawna nie doczekało się wznowień, więc kupno z drugiej ręki jest jedyną szansą, aby zaopatrzyć się w poszukiwaną lekturę. Z drugiej strony są liczne bestsellery, które wydawano wielokrotnie, i starsze edycje można czasem nabyć za niewielkie pieniądze. Jeśli zatem komuś nie zależy na posiadaniu nowego egzemplarza, może warto sięgnąć po używaną książkę chociażby ze względów ekologicznych? A jeśli w ogóle nie zależy nam na posiadaniu danego tytułu, zawsze pamiętajmy, że czeka na nas ze swoimi zbiorami biblioteka.

[edm]
fot. Darwin Vegher/Unsplash

Tematy: , ,

Kategoria: newsy