banner ad

Australijska biblioteka wybrana najlepiej zaprojektowaną placówką roku na świecie

25 września 2014

najlepszy-design-biblioteka-2014-01
Położona w City of Hume (Australia) biblioteka Craigieburn otrzymała Nagrodę Biblioteki Publicznej Roku przyznawaną co roku przez Duńską Agencję Kultury najlepiej zaprojektowanym placówkom na świecie.

W rywalizacji o zaszczytny tytuł biblioteka Craigieburn pokonała bibliotekę publiczną w Birmingham (Wielka Brytania), bibliotekę Bookmountain w Spijkenisse (Holandia) oraz bibliotekę w kopenhaskiej dzielnicy ?restad (Dania). Jurorzy nagrody uznali, że kosztujący 17 milionów dolarów obiekt „wyróżnia się jako znacząca nowoczesna konstrukcja z solidną, rozpoznawalną koncepcją architektoniczną. Dzięki otwartej i elastycznej przestrzeni biblioteka tworzy demokratyczne miejsce spotkań, otwarte na różnorodność i interakcję, co jest dobrym przykładem tego, jak City of Hume wykorzystało placówkę do stworzenia poczucia przynależności dla wszystkich grup demograficznych jako centrum nauki i miejsce spotkań dla mieszkańców miasta”.

najlepszy-design-biblioteka-2014-02

Biblioteka jest częścią Światowego Centrum Nauki w City of Hume zaprojektowanego przez architekta Francis-Jonesa Morehena Thorpa. Znajdują się w nim również: galeria wystawowa, kawiarnia, stanowisko obsługi interesantów rady dzielnicy oraz sale konferencyjne i szkoleniowe. Jurorzy byli pod wrażeniem tego, jak obiekt komponuje się z krajobrazem, m.in. poprzez wykorzystanie lokalnych surowców i zasobów do wystroju.

najlepszy-design-biblioteka-2014-03

Nagroda Biblioteki Publicznej Roku przyznawana przez Duńską Agencję Kultury i sponsorowana przez firmę schmidt hammer lassen architects ma na celu motywować władze miast na całym świecie do projektowania bibliotek, które uwzględniają rozwój cyfrowy, a przy okazji nie zapominają o lokalnej kulturze i funkcjonalności będącej w równowadze z otoczeniem. Nagrodę przyznano podczas dorocznego spotkania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarzy i Bibliotek.

najlepszy-design-biblioteka-2014-04

najlepszy-design-biblioteka-2014-05

najlepszy-design-biblioteka-2014-06

najlepszy-design-biblioteka-2014-07

[am]
źródło: Architecture&Design, Hume City Council
fot. Trevor Mein

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy