banner ad

Arundhati Roy zapowiedziała nową powieść po 20-letniej przerwie

4 października 2016

arundhati_roy_nowa_powiesc
Indyjska pisarka Arundhati Roy opublikuje w 2017 roku nową powieść. To drugie prozatorskie dzieło w dorobku autorki, po nagrodzonej Bookerem książce „Bóg rzeczy małych” z 1997 roku.

Nowa powieść nosi tytuł „The Ministry of Utmost Happiness” (z ang. „Ministerstwo Najwyższego Szczęścia”). Do jej napisania namówił autorkę na początku tej dekady przyjaciel, brytyjski krytyk sztuki i pisarz John Berger. „Siedziałam z Johnem w jego domu, a on powiedział: ?Otwórz mi teraz swój komputer i przeczytaj cokolwiek beletrystycznego, co piszesz?. On jest chyba jedyną osobą na świecie, która miałaby odwagę powiedzieć tak do mnie. Przeczytałam mu trochę i powiedział: ?Wróć do Delhi i po prostu skończ tę książkę?. Więc odparłam: ?OK?” – mówiła w 2011 roku w wywiadzie dla „Independent”.

Kiedy Arundhati Roy wróciła do Delhi, po kilku tygodniach ktoś włożył pod jej drzwi anonimową wiadomość z prośbą, aby odwiedziła maoistów tworzących partyzantkę w dżunglach środkowych Indii. To tymczasowo odciągnęło ją od pracy nad powieścią i zaowocowało zbiorem trzech esejów zatytułowanym „Indie rozdarte”, w którym pisarka bezlitośnie rozprawia się z wyidealizowanymi wyobrażeniami na temat swego kraju.

Teraz wreszcie przyszedł czas, abyśmy poznali powieść. „Cieszę się, mogąc ogłosić, że złe dusze (nawet te najniegodziwsze) w Ministerstwie Najwyższego Szczęścia znalazły wreszcie drogę do wyjścia na świat, a ja znalazłam swojego wydawcę” ? napisała Arundhati Roy. Agent pisarki, David Godwin, powiedział: „Tylko Arundhati mogła napisać taką powieść. Całkowicie oryginalna. Prace nad nią trwały 20 lat. I warto było czekać”.

Na razie nie ujawniono fabuły nowej powieści.

[am]
fot. Vikramjit Kakati/Wikimedia Commons
źródło: The Guardian

Tematy: ,

Kategoria: newsy