banner ad

Artysta Tim Youd przepisuje „Listonosza” Bukowskiego na jednej kartce papieru

23 lipca 2013

Tim Youd przepisuje Bukowskiego
Od 17 lipca amerykański artysta Tim Youd przyjeżdża na parking przed budynkiem w centrum Los Angeles, gdzie do 1989 roku mieścił się urząd pocztowy Terminal Annex, i za pomocą maszyny przepisuje na jednej kartce papieru „Listonosza” Charlesa Bukowskiego. Performance potrwa łącznie dziesięć dni.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie w tym budynku przez dwanaście lat pracował Bukowski, to również tam osadzona jest akcja jego debiutanckiej powieści „Listonosz”. Codziennie od 17 lipca Youd przez pięć godzin siedzi przy stoliku umieszczonym na pace samochodu i – czytając tekst na głos – przepisuje jakieś dwadzieścia do dwudziestu pięciu stron książki za pomocą maszyny do pisania Underwood Champion, tego samego modelu, jakiego do pisania powieści używał Bukowski.

Sposób, w jaki Youd przepisuje powieść, jest dość niecodzienny. Kiedy tekst wypełni ostatnią linijkę, artysta ustawia kartkę od początku i pisze dalej. Na koniec arkusz papieru zapełniony jest więc gęsto czarnym tuszem. To jednak zaledwie połowa powstałego dzieła. Pod kartką znajduje się bowiem drugi arkusz, na którym odbijają się ślady liter pozostawione przez klawisze.

Taki pomysł może wydać się nieco dziwny, ale Youd ma już spore doświadczenie w przepisywaniu książek na jednej kartce papieru. Wcześniej w podobny sposób potraktował już „Zwrotnik Koziorożca” Millera i „Kobiety” Bukowskiego. Arkusz z tekstem tej drugiej możecie zobaczyć poniżej (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Tim Youd przepisuje Bukowskiego 2

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy