Archiwum George’a Orwella wpisano na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO

20 września 2018


Osobiste archiwum brytyjskiego pisarza i dziennikarza George’a Orwella zostało oficjalnie wpisane na prestiżową Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO. Tym samym zostało uznane za dziedzictwo dokumentacyjne o szczególnym, ogólnoświatowym znaczeniu.

Na archiwum pisarza składają się manuskrypty, dzienniki, notesy, listy i inne dokumenty osobiste. W kolekcji znajdują się również notatki, w których po raz pierwszy padają znane wszystkim słowa i frazy, jak „nowomowa” czy „dwie minuty nienawiści”. Papiery Orwella przechowywane są w University College London. Archiwum nie jest imponujące, zajmuje w magazynie jedynie trzy metry długości. Spowodowane jest to faktem, że autor „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” trzymał w domu bardzo niewiele dokumentów osobistych i jeszcze mniej manuskryptów. Kolekcję udało się zebrać dzięki wdowie po Orwellu, a później uzupełniano ją darowiznami i zakupami.

„To prestiżowe wyróżnienie przyznane przez UNESCO Zbiorom Archiwalnym Orwella na University College London jest wyraźnym dowodem wartości przypisywanej dziełom George’a Orwella” ? powiedział adoptowany syn pisarza i jego spadkobierca, Richard Blair. „Nie tylko jestem niezmiernie dumny z tego osiągnięcia i jego znaczenia dla mnie, ale także dla tych, którzy włożyli tyle ciężkiej pracy, aby doprowadzić do uzyskania tego szczególnego uznania”.

Richard Blair

Międzynarodowa Lista Pamięci Świata to archiwalny odpowiednik listy światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na niej unikalne dokumenty, które są bezcennym świadectwem historii, rozwoju cywilizacyjnego świata, źródłem wiedzy o różnych kulturach i społeczeństwach bądź archiwum pamięci zbiorowej. Na listę wpisano m.in. Magnę Cartę, „Dziennik” Anne Frank, autograf „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika czy rękopisy Fryderyka Chopina. University College London, gdzie mieszczą się Zbiory Archiwalne Orwella, poinformowało, że musiało przejść bardzo konkurencyjny proces selekcji, aby znaleźć się na liście. UNESCO uznało, że twórczość pisarza ma „ogólnoświatowe znaczenie i wybitnie uniwersalną wartość”.

[am]
źródło: Independent, The Guardian, UNESCO

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy