Archiwum braci Strugackich zostanie przewiezione z Doniecka do Petersburga

22 kwietnia 2015

archiwa-strugackich-petersburg
Setki rękopisów, dokumentów i notatek należących do braci Strugackich ma zostać przewiezionych z Doniecka do mieszkania Borisa Strugackiego w Petersburgu.

Materiały trafiły do Doniecka jeszcze za życia Borisa. Dzięki zaangażowaniu tamtejszej pisarki, Swietłany Bondarenko, na ich podstawie powstało kilka książek o twórczości braci. Udało się również odtworzyć w oryginalnej formie niektóre z opowiadań. Pomimo potwornych wydarzeń w Doniecku archiwum cudem ocalało.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy dokumenty zostaną przewiezione do Rosji i umieszczone w mieszkaniu Borisa Strugackiego, którym obecnie zarządza jego syn. W przyszłości planuje się otworzyć w tym miejscu muzeum, jednak nie ma jeszcze sprecyzowanych planów tej inicjatywy.

Rosyjscy pisarze science fiction Arkadij i Boris Strugaccy napisali wspólnie ponad 25 powieści i nowel fantastycznych, które stały się klasyką gatunku. Niektóre z nich doczekały się ekranizacji. Do najsłynniejszych filmów należy „Stalker” Andrieja Tarkowskiego, dla którego inspiracją stała się powieść „Piknik na skraju drogi”.

[wn]
źródło: TASS
fot. Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy